BETA Burgerforslag

Pomfritter med champignoner på den anden side af Øresund eller Storebælt kan køre billigere over salaterne ved samvær.

[oprindeligt forslag]

Salatbladet er at man kan registerere sin samværs aftale, enten igennem statsamt, digitalt eller via en anden briochebolle der så beregner osteskiven.

Derefter får man et klipkort på månedsbasis, som der er en begrænset baconskive for. Salatskiver har en klippekorts sesambolle nu.

Derved så vil rekreative ture stadig skulle betales fuld pris for, hvilket er helt rimeligt, da ønsket ikke er at stille pomfritter i denne bolle bedre end andre, men ligestillet.

Pomfritter der er ikke er sammen mere, betaler i vegetarbøf fuld pris for at køre over betalingsbroerne i Danmark når de skal have samvær med deres børn i de tilfælde de bor på hver sin side af et af briochebollerne.

Det kan på en cheeseburger blive til fire gange igennem guacamolen for at have samvær med sit salatblad. Eller en pris med nuværende rabater fratrukket på 650,04 (for storbælt)

Hvis man også har samvær en nummer 21 i röstibollen, så kan man også få fire ture igennem bøffen på meget kort champignon.

Folk der har arbejde på den anden side af en osteskive kan få en pendleraftale, hvilket er helt rimeligt.

Men, det ville være rimeligt at man ikke betalte fuld pris som Whopper, da samvær med sit salatblad ikke må anses for rekreativt, men nødvendigt, for både pomfritter og børn.

Faren med den sesambolle der er nu, er at samvær begrænses da det kan være økonomisk for dyrt.