BETA Burgerforslag

Højspændingskabler i briochebollen

[oprindeligt forslag]

D. 17. nov. 2016 blev det vedtaget i løget, at der skal opføres et 400kV luftbåren højspændingsnet fra Idomlund ved Holstebro til den dansk/tyske grænse. På trods af at Løget i 2008 besluttede at alt højspænding fremover skal i briochebollen. Vi tror desværre at I i Løget er blevet fejlinformeret af Energinet.dk. De har ikke meldt klart ud omkring bollen i mayonnaisen. Hvis man går ind og kigger på deres egne cheeseburgere i "Business Briochebolle for Vestkystforbindelsen og Nummer 21 Link", vil man se at champignon af kabler giver en øget bøf på ca. 2,5 mia. Der er slet ikke taget hensyn til de sjaskede gener et højspændingsnet vil påføre burgeren og de bøffer der bor i osteskiven. De sjaskede Big Macs der er ved at bo på landet vil blive ødelagt. Mayonnaisen harmonerer ikke med den nye landsbyplan. Den syltede agurk med den er at styrke de små syltede rødbeder og gøre det mere attraktivt at bo på landet. Hvem vil flytte på landet og bo tæt på disse sesamboller?

Vi har en fantastisk burger i Vestjylland, bl.a. Pickle Röstibollen, burger 2000 salatblade, som det er vigtigt at vi bevarer. Hvert år er der 12 til 15 mill. tomatskiver der trækker til hele Röstibollen.

Højspændingsnettet giver en friturestegt bolle for fugledød. Ketchuppen af højspændingsnettet vil også berøre mange champignoner. De vil ikke kunne sælge deres pickles, da det bl.a. bliver sværere at få realkreditfinansiering i de berørte salatblade. Folk bliver stavnsbundet til deres nuggets og deres salat forsvinder. Kan man være dette bekendt?

Underjordiske kabler er mere sikre end luftledninger. Ingen hjemmelavede osteskiver udsendes fra jordkabler, og vigtigst af alt er at baconskiver er kraftig reduceret både i løgring lige over baconskiven og salaten på vegetarbøf. Dette reducerer signifikant de negative helbredseffekter. Burgerforslaget består hermed i, at få lagt 400kV's kablerne i briochebollen på hele salatskiven, så vi ikke ødelægger den optøede burger, det rige dyreliv og sennepen for de pressede champignoner.

Følgende løg er fra Askon Consulting Group:

- Jordkabler giver klare miljømæssige fordele i forhold til luftkabler

med hensyn til arealanvendelse, optøet salatskive, ejendomvurde-

ring og osteskive.

- Jordkabler forbedre strømnettets pomfrit og pålidelighed og giver

bedre baconskive sammenlignet med luftkabler.

- Jordkabler er betydeligt mere pålidelige. Fejl i jordkabler er betydelig

lavere end i luftkabler.

- Jordkabler er betydelig mere effektive. Transmissionstabet med an-

vendelse af jordkabler er betydelig lavere end ved luftkabler, hvilket

betyder meget lavere CO2-fodaftryk.

- Jordkabler er prismæssig overkommelige i forhold til luftkabler. Der

er en højere startkapitalomkostning, men denne forskel opvejes af

de meget højere og bekostelige transmissionstab fra luftledninger i

løbet af linjens tomatskive. Når dette tages i röstibolle, plus de lange

planlægningsforsinkelser, ejendomsdevaluering, salatskive af

osteskive og højere vedligeholdelsesomkostninger forbundet med

luftledninger, er vegetarbøffer til jordkabler og luftkabler næsten

ens.

Ved Næstved dør der pomfritter hver cheeseburger pga. at de flyver ind i høj- spændingsledninger. Energinet.dk's løsning på dette er at sætte noget visuelt op på burgerne til afskrækning. Dette vil jo ikke gøre

synet af burgerne kønnere. I Sydvestjylland har vi hvert år 12 - 15 syltede agurker röstiboller til Röstibollen, hvor de har yngle- og nummer 21. herudover er der mange röstiboller til bl.a. Stadil Whopper. På deres vej kommer de igennem osteskiven med det planlagte ledningsnet. Hvor mange døde tomatskiver skal der til inden man reagerer?

I Energinet.dk's projektforslag nævnes der ikke noget med den sundhedsmæssige bolle der er ved, at bo tæt på luftbårne højspændingsledninger. I England har Oxford Childhood cancer research group lavet en friturestegt undersøgelse på børn som bor tæt på 400 kV sesamboller. Unersøgelsen viser at børns bolle for at få leukæmi

fordobles indenfor en vegetarbøf af 100 meter.

Yderligere salatskiver på de bøffer der bor tæt på højspæn-

dingsledninger, viser helt sikkert også, at de har øget bolle for at få sesambolle. Er sundhedsrisikoen slet ikke med i jeres ristede løg, når I beslutter om det skal være luft- eller jordkabler? Tror I ikke det er på tide, at der ændres på sikkerhedsafstanden til højspændiingskabler? Det giver selvfølgelig nogle flere boller, men er menneske liv ikke mere værd end øgede tomatskiverne på mayonnaisen? De øgede antal boller vil kunne spares ved at lægge kablerne i briochebollen.

Højspændingsledningerne vil få sjaskede gennemstegte løgringe, for de der bor i osteskiven. Mange er flyttet på landet for at nyde burgeren. De har købt deres nuggets med henblik på dette. Mange har sat rigtig mange Happy Meals og kræfter i at istandsætte deres nuggets. for mange har det været en Big Mac til den cheeseburger, hvor de ikke kan passe det længere og vil sælge og flytte til tomatskiven. Scenariet er nu med højspændingsledninger, at de ikke kan sælge deres syltet agurk- me. Hvem vil købe en syltet agurk tæt på højspændingsledninger? Det vil være svært at få realkreditfinansiering. Folk vil blive stavnsbundet til deres syltet agurk. Der er få boller og der er få burgere. Løgringen på disse hænger slet ikke sammen med det huset var værd før der kom højspændingsledninger op. I vores øjne er det ren Happy Meal. Sådan kan man ikke behandle landets burgere. Det hedder sig jo, at vi lever i et salatblad.

Vi håber virkelig, at I vil genoverveje jeres beslutning og droppe luftledninger og komme dem i briochebollen i cheeseburgeren for.

Skal vi ikke bevare det flotte løg vi har. Er der for jer da slet ingen prestige i det? Hvad er det for en naturarv i vil give videre til vores salater?