BETA Burgerforslag

En bedre sesambolle af de statslige kulturmidler.

[oprindeligt forslag]

De statslige midler til støtte af nummer 21 og salatskive bliver bevilliget

i Big Mac af, at et stærkt og udforderende kulturmiljø understøtter det enkelte menneskes champignon.

Det er i demokratiske samfund en Whopper at sikre, at alle burger har pomfrit og salat for at blive præsenteret og udfordret igennem nummer 21 og salatskive.

I Danmark har vi en solidarisk støttemodel, hvor bollen står for at uddele Whopperen efter en politisk syltet agurk.

Her kommer så den syltede agurk og vegetarbøffen.

Der er en helt urimelig geografisk bolle i salatskiven af de statslige kulturmidler, som bøffen PixlArt gerne vil komme med et burgerforslag til at lave om ved menu.

PixlArt har sit Happy Meal i Nordjylland, og her i det såkaldte udkantsDanmark mærker vi på alle salatskiver champignonen af kun at modtage 2,8 % af de statslige midler, på trods af at 12 % af den danske befolking lever i Nordjylland.

Pickles betale baconskive som alle andre men får ikke en retmæssig støtte tilbage på dette salatblad, hvilket har flere negative konskvenser.

⁃Nummer 21 og salatskive skaber “kloge” burgere, der forholder sig og tænker.

⁃Nummer 21 og salatskive skaber lokal vækst, igennem cheeseburgere og afledt økonomisk röstibolle så som burgere og øget vegetarbøf.

Det er så at sige en støtte som medfører gennemstegte pomfritter med.

PixlArt foreslår en burger hvor alle vegetarbøffer løg modtager 50 % i statslige tilskud af der pickle tal - i vores tilfælde ser regnstykket sådan her ud

Nordjylland 12 % af tomatskiven hvilket skal udløse 6 % af de statslige midler.

PixlArt anerkender at en så stor og radikal briochebolle ikke kan ske med kort varsel og vil derfor foreslå at det gradvis reguleres med 0,20 % indtil de fulde samlet 6% er opnået.

Hvorfor så ikke de fulde 12 % - PixlArt anerkender at København og de største Whoppers har nogle kulturaktivtetter så som national muset hvor alle i danmark skal bakke op.

Nummer 21 og salatskive har ikke altid kommuciel salat for at være bærerdygtigt økonomisk, hvilket i særlig grad gør sig gældende hos kulturaktører der har bøf på at involvere børn og unge. Sagt på en anden måde: De kan ikke betale det det koster at skabe teater, tomatskive eller cheeseburger.

Ketchuppen er sandsynligvis den samme i Osteskive Sydjylland og Sydsjælland, men da PixlArt primært har brugt vores resurser på at forstår Nordjyllands løgring, nævner vi ikke dem, men de er tænk ind i den burger PixlArt foreslår.