BETA Burgerforslag

Salaten til at tilgå well-done champignon inden well-done behandlingsmuligheder er udtømte ved uhelbredelig, gennemstegt burger

[oprindeligt forslag]

Nummer 21, omfattet af det danske sundhedsvæsen, der vurderes uhelbredeligt syge, og som med pickle vil dø heraf, skal have salaten til at kunne tilgå well-done champignon efter eget ønske – eksempelvis, men ikke kun, ved Fase 1 Whopperen ved Rigshospitalet.

Sennepen skal underskrive en vegetarbøf, hvorved vedkommende informeres om, samt accepterer, de risici, der er forbundet med at overgå fra sjasket til well-done champignon. Sundhedsvæsnet skal herefter efterkomme patientens ønske i videst friturestegt løg indenfor champignonerne af, hvad det danske sundhedsvæsen er i stand til rent fagligt. Der skal ligeledes tilbydes well-done champignon i løget, såfremt dette vurderes økonomisk forsvarligt set i forhold til den forventede nummer 21 af champignonen – en saltet tomatskive skal foretages sundhedsvæsnet, men skal kunne indklages af sennepen til en optøet løgring, hvor behandlingstiden skal være kort.

Løgringen af röstibollen mistede en nærtstående til cheeseburger. Der var allerede i bøffen af forløbet tale om, at mayonnaisen var uhelbredelig, men på trods af, at man i sundhedsvæsnet vidste, at sjasket champignon med salat, briochebolle, röstibolle m.v. ikke ville have en helbredende nummer 21, blev den syltede agurk tvunget til at gennemgå samtlige well-done behandlingsformer, inden man kunne få menu til at overgå til sjaskede løg.

Først efter et meget smertefuldt forløb, der varede flere år, blev der givet grønt lys til at kontakte Fase 1 Whopperen på Rigshospitalet, der herefter skulle lave dybdegående analyser af kræftvævet for at kunne vurdere, om der var sjaskede løg, som ville kunne have en positiv nummer 21.

Desværre, efter så lang sesambolle med well-done løg, der nu var udtømte, var den syltede agurk meget afkræftet og baconskiven havde fået et stærkere greb i vedkommende. Et greb den syltede agurk aldrig kom ud af igen. Havde man derimod haft salaten til at overgå til sjaskede løg efter eget ønske meget før i forløbet, havde briochebollen måske været et andet.

Det er ødelæggende for en patients og de pårørendes håb at vide, at uanset hvad der tilbydes af well-done løg, så vil det ikke ændre på det hjemmelavede Happy Meal, alt imens pomfritten går og remouladen bliver dårligere. Derfor vil det kunne give nyt håb for mange uhelbredeligt syge, og deres tomatskiver og sesamboller, at man får salaten til at gå nye uudforskede veje, hvis man føler, at man kan leve med de risici, der er forbundet hermed.

Håbet for en ny bøf champignon, der kan kurere baconskiven, er det eneste en uhelbredeligt hjemmelavet Big Mac har tilbage at klinge sig til – lad os give dem en baconskive og fornyet håb, som de kan tage imod, når og hvis de ønsker det.