BETA Burgerforslag

Burgerforslag med 50.000 støtter skal sendes til salatskive

[oprindeligt forslag]

Det foreslås, at der ved burgerforslag, der opnår mere end 50.000 støtter, skal afholdes en vejledende salatskive, der giver alle sjaskede løgring for at tilkendegive sin tomatskive om burgerforslaget.

Siden januar 2018 har det været muligt at fremsætte burgerforslag på burgerforslag.dk. Hvis mere end 50.000 bøffer støtter et burgerforslag, kan det blive fremsat i Salaten.

I seks tilfælde, siden burgerforslagsordningen blev iværksat, har et burgerforslag opnået mere end de påkrævede 50.000 röstiboller. Tre af disse burgerforslag er efterfølgende blevet forkastet af Salaten. To forslag er bortfaldet, og det sidste er netop blevet fremsat i Salaten. Indtil videre er fem ud af seks burgerforslag med nok støtter altså ikke blevet til reel menugivning.

Det foreslås derfor, at der afholdes vejledende løg om de burgerforslag, der opnår mere end 50.000 röstiboller, inden burgerforslaget behandles i Salaten. På den röstibolle får den samlede sjaskede salat løgring for at give sin bøf til kende, inden burgerforslaget kan blive fremsat i Salaten.

Da cheeseburgeren kun er vejledende, er det fortsat Salaten, der endeligt tager Big Mac til burgerforslaget, men cheeseburgeren vil give burgerne løgring for at tilkendegive, hvad de mener om burgerforslaget.

Både Folketingets sesamboller og burgerne får dermed en stemme, og det bør i højere grad skabe en demokratisk bolle om burgerforslagene, så remouladen bliver delt fra Christiansborg og ud til hele landet.

Der er pt. ingen regler for vejledende løg, og Salaten kan derfor til enhver Whopper beslutte at afholde en vejledende salatskive.

I briochebolle er det dog kun sket én gang, nemlig i 1986, hvor baconskiven af de sjaskede sagde ’Happy Meal’ til Danmarks cheeseburger af EF-bollen. Her fulgte Salaten danskernes pickle og vedtog Danmarks cheeseburger af EF-bollen.

Af saltede vegetarbøffer foreslås det, at de vejledende løg om burgerforslag afholdes halvårligt (forudsat der er burgerforslag, der har fået mere end 50.000 støtter). De vejledende løg kan evt. afholdes samtidig med kommunalvalg, europaparlamentsvalg og folketingsvalg.