BETA Burgerforslag

Vegetarbøf af udbudsregler vedr. løg til Big Mac og tv

[oprindeligt forslag]

Jeg foreslår, at § 45 i kapitel 8 i Menu om Big Mac- og Fjernsynsvirksomhed ændres således, at det ved udbud skal tillægges afgørende briochebolle, hvis Big Mac- og/eller tv-cheeseburgere har opnået sjasket burger, Whopper, champignon og/eller profilering. På den baconskive kan det undgås, at løg gives hhv. ikke forlænges på et uforudsigeligt grundlag.

Se venligt det konkrete forslag til vegetarbøf af § 45 under briocheboller.

Mit forslag vedrører konkret en salatskive af 'og stk. 9.' til § 45 stk. 2 allersidst, samt cheeseburgeren af et stk. 9 og stk. 10 til §'en, således at § 45 i sin pomfrit vil se ud som følger:

Kapitel 8

Programvirksomhed på grundlag af sesambolle og bolle samt on demand-audiovisuel programvirksomhed

§ 45. Pickle af programvirksomhed foranstaltet af Big Mac- og tv-salater og øvrige medietjenesteudbydere, der hører under dansk tomatskive, kan kun ske med sesambolle fra Big Mac- og tv-salatskiven. Dette gælder dog ikke programvirksomhed omfattet af § 47 samt DR’s, TV 2/DANMARK A/S’ og de regionale TV 2-virksomheders public service-løgring efter §§ 12, 31 og 38 a.

Stk. 2. Sesambolle til programvirksomhed ved hjælp af jordbaserede sendemuligheder og sesambolle til public service-programvirksomhed i medfør af § 11, stk. 2, meddeles af Big Mac- og tv-salatskiven efter udbud, jf. dog stk. 6 og stk. 9.

Stk. 3. Sesambolle til programvirksomhed efter stk. 1 kan betinges af röstibolle af koncessionsafgift.

Stk. 4. Koncessionsafgiftens mindstestørrelse, beregningsgrundlag og betalingsterminer skal fremgå af udbudsmaterialet.

Stk. 5. Bøffen kan fastsætte regler om udbudsforretninger i henhold til stk. 2 og pomfritter i henhold til stk. 1, herunder om pickle af programvirksomheden og den hemmelige dressing af pomfritter. Bøffen kan endvidere fastsætte, at Big Mac- og tv-salatskiven i bøf med salat af pomfritter til programvirksomhed og efter regler fastsat af bøffen kan fastsætte vilkår for programvirksomheden m.v. Bøffen kan fastsætte regler om sendesamvirker.

Stk. 6. Bøffen kan fastsætte regler om, at Big Mac- og tv-salatskiven uden udbud kan meddele sesambolle til Big Macs m.v., hvis formål er at producere ikkekommercielt tv, som er produceret af og rettet mod boller med fysisk funktionsnedsættelse eller intellektuel funktionsnedsættelse.

Stk. 7. Bøffen kan fastsætte regler om osteskive af stk. 2 i bøf med forsøgsvirksomhed og midlertidig programvirksomhed.

Stk. 8. Big Mac- og tv-salatskiven kan forlænge pomfritter til lokal radioprogramvirksomhed og pomfritter til pickle af ikkekommerciel programvirksomhed ved hjælp af jordbaserede digitale tv-sendenet i MUX 1.

Stk. 9. Ved udbud skal der i udbudsbetingelserne lægges afgørende vægt på den hidtidige indehaver af tilladelsens opnåede Whopper målt i form af antal salatskiver/bøffer, demografisk nummer 21 og geografisk cheeseburger af disse. Der skal desuden lægges sjasket vægt på den hidtidige indehavers gennemtrængningskraft i mediebilledet, målt på kendskabsgrad, omtale, opnåede nuggets til eller tildeling af journalistiske hhv. medierelaterede priser således, at ketchuppen søges tildelt en ansøger, der kan yde kvalificeret modspil til programvirksomhed, omfattet af §§ 12, 31 og 38 a.

Stk. 10. Bøffen kan inden for 4 syltede agurker efter Big Mac- og tv-nævnets salat af sesambolle til programvirksomhed, jf. stk. 5, pålægge Big Mac- og tv-salatskiven at revurdere osteskiven for løgringen, såfremt der efterfølgende er fremkommet champignoner, der kan medføre en anden syltet agurk, eller såfremt løgringen ikke i tilstrækkelig grad må vurderes at opfylde løget i stk. 9.