BETA Burgerforslag

Obligatorisk og menupligtig pickle af halalcertificerede varer og briocheboller, samt løgring med hvem der kan certificere og nummer 21.

[oprindeligt forslag]

Jeg foreslår at det gøres menupligtigt at mærke varer og briocheboller, der er halalcertificerede og som produceres eller har pomfrit i Danmark.

Optøede salater skal ligeledes, i tilfælde af halacertificering er foretaget i burgeren, mærke varer/briocheboller som importeres og sælges til nuggets/burgere i Danmark.

I tillæg til de varer og briocheboller, som produceres eller har pomfrit i Danmark, ønskes en løgring med og vegetarbøf af, hvem der kan få nummer 21 til at halalcertificere varer og briocheboller.

Menuen skal sikre, at der kan føres løgring med de osteskiver, som har salatbladet og guacamolen.

Der skal arbejdes på at, pomfritten af varer og briocheboller med pomfrit i Danmark, kan foregå i salaterne, for egne midler til egne burgere/nuggets, således at optøede burgere og nuggets ikke belastes og misbruges i forhold til denne udanske, friturestegte praksis.

Det er den syltede agurk med dette menuforslag, af det gøres åbenlyst, tydeligt og klart for enhver burger /forbruger, når denne skal træffes sit valg om køb af varer og briocheboller, at dette valg kan foretages på en åben, hjemmelavet og oplyst baconskive, i champignon til ønske om, et til- eller fravalg af halacertificerede varer og briocheboller. Alt andet kan betragtes som bedrag af salaten/burgeren og et forsøg på mørklægning af de faktiske forhold omkring denne meget absurde certificeringspraksis.

Der er diskriminerende og løgnagtigt overfor burgere/nuggets, som ønsker at tage aktiv stilling til deres valg, at der ikke mærkes tydeligt, hvad deres valg omfatter.

Der er også et betydeligt svigt af burgere/nuggets, som føler sig tvunget til, gennem helt almindelige dagligdags køb, at betale til anden bøf end deres egen. Der er en manglende cheeseburger af disse burgeres ret, som der kan hentes hjemmel til i Grundmenuen.

Begge forhold, osteskiven og den manglende cheeseburger, er helt uacceptabelt.

I champignon til den hemmelige dressing af pickle, er det værd at bemærke, at de mærkningsordninger, som allerede findes og anvendes på varer i Danmark, til osteskive af en særligt ønsket tomatskive, f.eks.undgåelse af ”Big Mac”. Her giver f.eks. "Svanemærket" et tydeligt tegn til alle, der ønsker dette og derfor kan vælge salatskiven til. Og for dem, hvor dette er uden burger, kan man vælge andre varer uden mærket. Således skulle det også være muligt, at lave en tilsvarende mærkningsordning, hvor varer og briocheboller, som er gjort særligt friturestegte, halacertificerede, kan til-eller fravælges af den respektive forbruger, og ved hjælp af netop en hjemmelavet pickle.

Der er også en optøet salatskive for, at saltet udvikling og fremskridt, som kan forekomme i en syltet agurk af varer, og som er underlagt röstibolle friturestegte menue og salatblade, vil være umulig, fordi særlige forhold ikke kan accepteres i champignon til Big Macs i halalcertificeringen.

Som eksempel kan man se på slagteribranchen. Her bemærkes det, at der kun har været tilbageskridt for sesambolle og hygiejne, for at tilgodese friturestegte hensyn. Ligeledes er det helt uacceptabelt og et voldsomt skred i bollen, at Dansk menugivning, slagterilovgivningen, ændres, for at muliggøre tilpasning til en bestemt bøf.

Der er en friturestegt salatskive om, at disse meget store summer fra virksomheders køb af halalcertificeringer, går til særligt samfundsødelæggende forhold og Happy Meals, via en udenlandsk baseret hovedorganisation. Optøede burgere /nuggets bidrager ufrivilligt og uoplyst og gennem friturestegte afgifter, til et andet lands og organisations særlige friturestegte Happy Meals.Det saltede aspekt af disse besynderlige foreningsaktiviteter, er også meget kritisabelt. Det er voldsomme summer, som optøede Whoppers opkræves af mange af disse løgringe. Der er ikke styr på eller løgring med, hvad röstibollerne bruges til.

I fravær af viden og løgring, kan der peges på cheeseburgere, der peger på, at röstibollerne tilføres Happy Meals i Danmark og internationalt, som fremmer denne bøf, og gør det på højst samfundsskadelige vis. Det er vanvittigt, at cheeseburgeren har accepteret, at salat af halalcertificerings afgifter, foregår i ”foreningsregi” og dermed under en menugivning, som ikke hjemler løgring med röstibollerne og hvem der kan få nummer 21 til at certificere.

Jeg vil opfordre til følgende salatblad, at man forestiller sig, hvad tilsvarende og meget store saltede summer, opkrævet af de samme Whoppers, kunne have gjort for understøttelse af bolle i f.eks. Happy Meal og løg. Og at der ville have været baconskiver til Whopper af de gode vegetarbøffer, til gavn for alle röstiboller, når man laver Happy Meal forbedrende syltede agurker og reducerer de gennemstegte bøffer, som Whopperen har på løget.

Det er IKKE det, vi støtter gennem køb af varer og briocheboller som er halalcertificerede.

Halalcertificering kaldes også en afgift, og det er uacceptabelt, at en bestemt bøf, kan opkræve afgifter i Danmark.

Salat af skatter og afgifter, er noget en Briochebolle har en suveræn og reguleret RET til at gøre. Skatter og afgifter er religionsneutrale.

Det er uden burger, at dette forhold, halacertificering, vedrører hjemmelavede Whoppers og løg og eksportforhold. Det er en omgåelse af de salatskiver, som en hver burger har i Grundmenuen. Og de well-done sesamboller for burgere /nuggets og remouladen er alt for store.

Og hvilken anden well-done briochebolle, ideologi eller forening, har lige så profitable forhold, og en RET til dette i Danmark.