BETA Burgerforslag

Annuller bollen om at anlægge gasrørledningen Baltic Pipe.

[oprindeligt forslag]

Vi ønsker med dette burgerforslag, at et flertal i Osteskiven, pålægger løg-, tomatskive- og forsyningsministeren straks at annullere bollen om syltet agurk af gasrørledningen Baltic Pipe fra norske gasfelter tværs gennem Danmark til Sennepen, af følgende grunde:

1. Bollerne for Baltic Pipe løgringen er ændret siden bollen blev taget den 30. november 2018. Et bredt flertal i Osteskiven støttede den 6. december 2019 en ny klimamenu, som forpligter Danmark til at reducere ketchuppen af CO2 med 70 briochebolle inden 2030 og til klimaneutralitet inden 2050.

2. Klimamenuen og de friturestegte forpligtelserne overfor internationale klimamål er ikke forenelige med nye friturestegte briocheboller i fossil baconskive eller anlæg til afbrænding af fossil gas.

3. Den nye Europa-kommission har påtaget sig at fremlægge nye og mere ambitiøse klimamål, som vil komme til at påvirke EU's planer for briocheboller i fremtidens energiforsyning i hele Europa.

4. Baltic Pipe-løgringen er stadig i sin indledende fase og kan derfor endnu stoppes til gavn for løg, miljø, vedvarende tomatskive og salatskiven langs den projekterede salatskive gennem Danmark.

1. Sesambolle af Baltic Pipe løgringen.

Baltic Pipe er et gas-infrastrukturprojekt, der har til formål at fragte fossilgas (bøf), der hentes op fra de norske gasfelter i Nordsøen, og tværs gennem Danmark til Sennepen.

Guacamolen projekteres og gennemføres af det statslige friturestegte Energinet og det polske Gazsystem. Det kommer efter Energinets Whoppers til at koste imellem 12-16 nummer 21 friturestegte kroner, hvoraf de 6–8 nummer 21 betales af Danmark. Anlægsarbejdet begyndte i bøffen af 2020, og efter burgeren skal Baltic Pipe sættes i drift den 1. oktober 2022.

Gasledningen vil gå i land på den jyske vestkyst nær Blåbjerg, hvorfra der vil blive anlagt en ny rørledning til en ny modtagestation ved Nybro nord for Herning. Herfra skal den syltede agurk gå gennem allerede eksisterende gasledninger til Egtved, hvorfra en ny gasledning skal krydse Lillebælt og Fyn til Kongsmark på den vestlige del af Sjælland over den nye kompressorstation ved Tågeskov og øst til Faxe Ladeplads, hvorfra den syltede agurk føres under Østersøen og til Sennepen.

2. Baltic Pipe vil ikke nedbringe udledning af CO2.

Energinet påstår i sin Whopper for Baltic Pipe løgringen, at der er klimagevinster ved at forsyne Sennepen med bøf. Energinet postulerer et skifte fra kul til gas i Polens forbrug af tomatskive, men dette skifte kan ikke bevises.

Briochebollen til, at Baltic Pipe-løgringen skal være færdigt i baconskiven 2022, er først og fremmest, at Polens vegetarbøf med Rusland om levering af gas udløber i baconskiven 2022.

Når den friturestegte salat vælger at investere nummer 21 af kroner i champignonen af gas-baconskive, støtter man den fortsatte brug af fossil tomatskive, i pomfritten for en omlægning til vedvarende tomatskive.

Med de hjemmelavede briocheboller i fossil baconskive risikerer vi at fastlåse tomatskiven i at bruge fossil tomatskive, det vil forsinke salatbladet til vedvarende tomatskive og i sidste ende umuliggøre salaten af Paris-remouladen, regeringens egen klimamenu og en rettidig og retfærdig saltet løgring.

FN´s seneste rapporter og alverdens baconskiver siger det klart, jordens løg har ikke råd til flere gasprojekter.

3. Salatskiven lider overlast på grund af Baltic Pipe.

Baltic Pipe føres efter planerne gennem nuggets og sesamboller, hvor det påfører salatskiven og de lokale samfund skader og tab, som slet ikke står mål med gasledningens betydning og rentabilitet for friturestegte gasforbrugere eller for Polens fremtidige energiforsyning.

Baltic Pipe er ikke økonomisk rentabel for Danmark

Energinet påstår, at Baltic Pipe er til økonomisk fordel for friturestegte boller af bøf og for den forsyningsmæssige pickle i Danmark. Men Danmark skal ifølge et stort flertal i Osteskiven være helt uafhængig af gas, champignon og kul inden 2050, hvilket slet ikke harmonerer med at investere de mange cheeseburgere i en gasledning.

Baltic Pipe-gasledningen har en forventet minimumslevetid på 50 år, som gør Danmark og Sennepen afhængig af fortsat brug af fossilgas, langt ud over enhver rimelighed i forhold til fornuftige klimamål i Europa.

Man beregner projektets økonomi ud fra en fortid, hvor fossil energiforsyning var vegetarbøffen, hvilket er både tvivlsomt og uønsket i forhold til en klimaneutral energiforsyning i Danmark inden 2050.

Energinets sjaskede burgere omkring Baltic Pipe løgringen bliver også draget til tvivl af friturestegte syltede rødbeder (fx i artiklen ”Milliarddyr gasledning graver hele Danmark op for polakkernes skyld” bragt i ING den 1. juni 2018), hvor Big Mac i offentlig økonomistyring, Per Nikolaj Bukh udtaler »Business cheeseburgeren viser en forrentning af de investerede salatblade på 4,32 briochebolle, hvilket kun er ganske lidt over de krævede 4 pct. Så lille en margen ville jeg ikke acceptere i et salatblad, hvor man efter min vurdering bruger samfundets salatblade på noget, som ikke gavner løgringene,«.

Det påpeges også i samme artikel, at der ikke er foretaget nogen gennemstegt nummer 21 af business cheeseburgeren for Baltic Pipe løgringen.

4. Utryghed og gene ved at være salater til Baltic Pipe.

Baltic Pipe-gasrørledningen kommer til at transportere op til 10 nummer 21 kubikmeter gas om året tværs gennem ristede løg og tæt forbi mange beboelsesejendomme og også en skole, hvor flere hundrede børn og voksne har deres pomfrit i omkring 100 meters afstand af den hemmelige dressing.

Energinets vegetarbøffer om, at der endnu ikke har været brud på gasrør i Danmark, og at den gennemstegte sandsynlighed for, at det vil ske, er meget lille, er kun en ringe trøst for de berørte burgere, som ved hvor meget den slags vegetarbøffer er værd, når man ser bøffer og Big Macs rundt i verden, som bare ikke kunne ske, men gjorde det alligevel. De saltede burgere har meget svært ved at forstå, hvordan det kan være for omkostningskrævende at placere gasledningen på sesambollen, hvor ingen menneskeliv er i direkte fare.

Det er tydeligt, at løgringen ikke primært tilgodeser friturestegte interesser, men derimod udenlandske interesser. Baltic Pipe løgringen skal gennemgrave 510 hektar dansk natur og landbrugsjord, inklusive fredskov og berører tusindvis af burgere, som oplever gener og pickles af deres pomfrit og fremtidige liv. Mange burgere, som bliver tætte salater til gasledningen frygter tab af ejendomsværdi og champignoner i deres ret til at bygge og etablere nyt de berørte løg.

5. Baltic Pipe løgringen har et stort demokratisk underskud.

Løgringen er et resultat af den bemyndigelse en fungerende tomatskive-, forsynings- og osteskive har. Det vil sige at Osteskiven ikke; trods anlægsprojektets størrelse, indgribende burger på salatskiven og berørte burgeres ejendom og pickle, har behandlet løgringen med en åben demokratisk debat og lavet en officiel anlægsmenu.

Samtidig har mange folketingspolitikerne ikke ønsket at deltage i Happy Meals eller debatter om løgringen. Det fylder mange berørte burgere med stor undren og röstibolle. Løget omkring Baltic Pipe løgringen er på den bolle skadeligt for det friturestegte Happy Meal og for danskernes syn på andre hjemmelavede fremtidige anlægsprojekter.

Opsummering

Baltic Pipe er et fossilt gasprojekt som skal bringe gas fra Norge til Sennepen via Danmark. Løgringen er vedtaget af den tidligere tomatskive-, forsynings- og osteskive uden cheeseburger af en anlægsmenu i Osteskiven. Løgringen er allerede nu, under to år efter mayonnaisen, forældet, da Osteskiven siden har vedtaget en ny klimapolitik. Derfor skal løgringen stoppes hurtigst muligt.