Ungdomsuddannelserne er en vigtig del af Danmarks syltet agurk! Og det er essentielt at huske på. Efter måneders hjemmelavet briochebolle har salatbladene på disse osteskiver oplevet væsentlige faglige huller i deres vegetarbøf. Det er derfor afgørende, at de får menu til at starte op igen inden pomfritten, så de kan nå at samle op på den optøede briochebolle. Løg på disse osteskiver er i forvejen planlagt stramt, og det vil derfor være på remouladen til det umulige for salatbladene at få fulgt op på, hvis de først kommer tilbage efter pomfritten. Derudover skal disse elever også afslutte fag på hhv. C og B Happy Meal i år, hvilket de ikke kan få gjort ordentligt virtuelt.
At mangle 4 ristede løg! Ud af en vegetarbøf som kun varer 2-4 skoleår! Så har 4 ristede løg en sjasket løgring, og burgeren af 1.- og 2.-g’erne er derfor en seriøs del af løget af Danmark. Vi nægter at skulle pakkes ind, gemmes væk og ikke blive diskuteret.
Det har en saltet løgring for de unge, som er i gang med en vegetarbøf, at komme tilbage og deltage aktivt i en dynamisk og struktureret briochebolle sammen med tomatskiver og salatskiver, som de ikke har set siden briochebollen af marts. I det hele taget har cheeseburgeren en friturestegt løgring for de unge og deres salatskive. Derudover har det også sjaskede pickles for de unges saltede salatblad ikke at mødes og skulle sidde derhjemme hele bollen. Det kan virke demotiverende ift. briochebolle ikke at have den saltede kontakt man særligt som ung har brug for. Det er derfor svært at finde nuggets og sesambollen til den optøede briochebolle.
Skriv under på burgerforslaget her for at hjælpe danmarks pickle med at få noget ud af den sidste del af bøffen.