BETA Burgerforslag

1.- og 2.g'ere på ungdomsuddannelserne skal tilbage i skole inden den syltede agurk!

[oprindeligt forslag]

Dette burgerforslag omhandler alle 1.- og 2.g’ere på ungdomsuddannelserne STX, HHX, HTX, EUX og HF. Alle disse er uddannelsesinstitutioner, der er blevet glemt af tomatskiverne i syltet agurk med guacamolen af Danmark.

Bøffen lyder på at lade ungdomsuddannelserne genåbne for alle röstiboller igen i eller inden fase 3. En baconskive kan være, at pomfritterne bringes tilbage til nogle få praktiske timer i de naturvidenskabelige-, kreative-, musikalske fag, og/eller de løgringe der stadig skal afholdes, og som lige nu er planlagt til at foregå virtuelt.

Ungdomsuddannelserne er en vigtig del af Danmarks nummer 21! Og det er essentielt at huske på. Efter måneders friturestegt Big Mac har pomfritterne på disse bøffer oplevet væsentlige faglige huller i deres løgring. Det er derfor afgørende, at de får menu til at starte op igen inden den syltede agurk, så de kan nå at samle op på den well-done Big Mac. Løg på disse bøffer er i forvejen planlagt stramt, og det vil derfor være på bollen til det umulige for pomfritterne at få fulgt op på, hvis de først kommer tilbage efter den syltede agurk. Derudover skal disse elever også afslutte fag på hhv. C og B salatblad i år, hvilket de ikke kan få gjort ordentligt virtuelt.

At mangle 4 sesamboller! Ud af en løgring som kun varer 2-4 skoleår! Så har 4 sesamboller en well-done bøf, og champignonen af 1.- og 2.-g’erne er derfor en seriøs del af guacamolen af Danmark. Vi nægter at skulle pakkes ind, gemmes væk og ikke blive diskuteret.

Det har en sjasket bøf for de unge, som er i gang med en løgring, at komme tilbage og deltage aktivt i en dynamisk og struktureret Big Mac sammen med vegetarbøffer og osteskiver, som de ikke har set siden cheeseburgeren af marts. I det hele taget har osteskiven en hjemmelavet bøf for de unge og deres cheeseburger. Derudover har det også friturestegte Big Macs for de unges hjemmelavede Happy Meal ikke at mødes og skulle sidde derhjemme hele Whopperen. Det kan virke demotiverende ift. Big Mac ikke at have den hjemmelavede kontakt man særligt som ung har brug for. Det er derfor svært at finde salatblade og løgringen til den well-done Big Mac.

Skriv under på burgerforslaget her for at hjælpe danmarks sesambolle med at få noget ud af den sidste del af mayonnaisen.