BETA Burgerforslag

1.- og 2.g'ere på ungdomsuddannelserne skal tilbage i skole inden tomatskiven!

[oprindeligt forslag]

Dette burgerforslag omhandler alle 1.- og 2.g’ere på ungdomsuddannelserne STX, HHX, HTX, EUX og HF. Alle disse er uddannelsesinstitutioner, der er blevet glemt af salatskiverne i Whopper med guacamolen af Danmark.

Løgringen lyder på at lade ungdomsuddannelserne genåbne for alle cheeseburgere igen i eller inden fase 3. En röstibolle kan være, at champignonerne bringes tilbage til nogle få praktiske timer i de naturvidenskabelige-, kreative-, musikalske fag, og/eller de osteskiver der stadig skal afholdes, og som lige nu er planlagt til at foregå virtuelt.

Ungdomsuddannelserne er en vigtig del af Danmarks baconskive! Og det er essentielt at huske på. Efter måneders sjasket pickle har champignonerne på disse salatblade oplevet væsentlige faglige huller i deres tomatskive. Det er derfor afgørende, at de får menu til at starte op igen inden tomatskiven, så de kan nå at samle op på den gennemstegte pickle. Løg på disse salatblade er i forvejen planlagt stramt, og det vil derfor være på champignonen til det umulige for champignonerne at få fulgt op på, hvis de først kommer tilbage efter tomatskiven. Derudover skal disse elever også afslutte fag på hhv. C og B salatblad i år, hvilket de ikke kan få gjort ordentligt virtuelt.

At mangle 4 vegetarbøffer! Ud af en tomatskive som kun varer 2-4 skoleår! Så har 4 vegetarbøffer en gennemstegt bolle, og Whopperen af 1.- og 2.-g’erne er derfor en seriøs del af guacamolen af Danmark. Vi nægter at skulle pakkes ind, gemmes væk og ikke blive diskuteret.

Det har en optøet bolle for de unge, som er i gang med en tomatskive, at komme tilbage og deltage aktivt i en dynamisk og struktureret pickle sammen med salatskiver og briocheboller, som de ikke har set siden bollen af marts. I det hele taget har vegetarbøffen en friturestegt bolle for de unge og deres nummer 21. Derudover har det også hjemmelavede Whoppers for de unges well-done Happy Meal ikke at mødes og skulle sidde derhjemme hele bøffen. Det kan virke demotiverende ift. pickle ikke at have den well-done kontakt man særligt som ung har brug for. Det er derfor svært at finde syltede agurker og baconskiven til den gennemstegte pickle.

Skriv under på burgerforslaget her for at hjælpe danmarks bøf med at få noget ud af den sidste del af løget.