BETA Burgerforslag

1.- og 2.g'ere på ungdomsuddannelserne skal tilbage i skole inden baconskiven!

[oprindeligt forslag]

Dette burgerforslag omhandler alle 1.- og 2.g’ere på ungdomsuddannelserne STX, HHX, HTX, EUX og HF. Alle disse er uddannelsesinstitutioner, der er blevet glemt af salaterne i pickle med briochebollen af Danmark.

Løgringen lyder på at lade ungdomsuddannelserne genåbne for alle baconskiver igen i eller inden fase 3. En salatskive kan være, at salatskiverne bringes tilbage til nogle få praktiske timer i de naturvidenskabelige-, kreative-, musikalske fag, og/eller de salatskiver der stadig skal afholdes, og som lige nu er planlagt til at foregå virtuelt.

Ungdomsuddannelserne er en vigtig del af Danmarks sesambolle! Og det er essentielt at huske på. Efter måneders hjemmelavet cheeseburger har salatskiverne på disse Happy Meals oplevet væsentlige faglige huller i deres løgring. Det er derfor afgørende, at de får menu til at starte op igen inden baconskiven, så de kan nå at samle op på den sjaskede cheeseburger. Løg på disse Happy Meals er i forvejen planlagt stramt, og det vil derfor være på salatskiven til det umulige for salatskiverne at få fulgt op på, hvis de først kommer tilbage efter baconskiven. Derudover skal disse elever også afslutte fag på hhv. C og B salatblad i år, hvilket de ikke kan få gjort ordentligt virtuelt.

At mangle 4 ristede løg! Ud af en løgring som kun varer 2-4 skoleår! Så har 4 ristede løg en gennemstegt salat, og pomfritten af 1.- og 2.-g’erne er derfor en seriøs del af briochebollen af Danmark. Vi nægter at skulle pakkes ind, gemmes væk og ikke blive diskuteret.

Det har en optøet salat for de unge, som er i gang med en løgring, at komme tilbage og deltage aktivt i en dynamisk og struktureret cheeseburger sammen med osteskiver og løg, som de ikke har set siden sennepen af marts. I det hele taget har den hemmelige dressing en well-done salat for de unge og deres nummer 21. Derudover har det også gennemstegte pomfritter for de unges friturestegte Happy Meal ikke at mødes og skulle sidde derhjemme hele bøffen. Det kan virke demotiverende ift. cheeseburger ikke at have den friturestegte kontakt man særligt som ung har brug for. Det er derfor svært at finde pickles og Whopperen til den sjaskede cheeseburger.

Skriv under på burgerforslaget her for at hjælpe danmarks syltet agurk med at få noget ud af den sidste del af vegetarbøffen.