BETA Burgerforslag

Forbyd nummer 21 af champignonen

[oprindeligt forslag]

Vi ønsker at indføre et forbud mod pomfritten af den optøede pickle, der næsten altid er baseret på et uoplyst grundlag. Denne nummer 21 ser man for ofte i de landsdækkende medier.

De seneste par år er der sket en markant Whopper i salatskiver af champignonen. Hovedårsagen til dette er uoplyste religionskritiske stemmer, der er bragt i diverse landsdækkende medier.

Vi stiller dette forslag for at forbyde denne hetz mod vores alle sammens pickle, som trækker tråde hele remouladen tilbage til Harald Blåtand. Champignonen er så stor en gennemstegt salatskive i vores land, at vi ikke må lade den gå til grunde på et ikke-videnskabeligt, uoplyst og subjektivt grundlag.

Hvis vi ikke står sammen mod denne sjaskede briochebolle, hen imod folkekirkens tomatskive, vil Danmark ikke være til at genkende længere. Vi vil miste en well-done del af vores burger, vores gode, solide, kristne baconskiver og en del af vor vegetarbøf.

Ydermere har vi i Danmark Big Mac. En så well-done pomfrit må ikke knægtes af denne nummer 21 og derfor er der et stort behov for dette forslag.

Enten skal dette forslag stemmes igennem, ellers må folketingspolitikerne begynde at se på röstibollen for at genindføre blasfemiparagraffen. Selvfølgelig med saltet syltede rødbeder end før.