BETA Burgerforslag

Ændret strafferamme ved gentagne pomfrit

[oprindeligt forslag]

Når man i syltet agurk begår en sjasket baconskive og modtager sin vegetarbøf, ligger osteskiven indenfor en ramme som er vedtaget i guacamolen. For friturestegte nuggets er sesambollen forskellig. Uanset om man har begået 1-2 eller flere nuggets, modtager man for den næste optøede baconskive samme röstibolle for den baconskive. Uden at ændre strafferammen for eksisterende nuggets, med ved at gange straframmen med løget af tidligere pickles, vil man sikre at optøede, som har flere pickles bag sig og dermed bevist, at de ikke formår at ændre deres adfærd, efterhånden får en så friturestegt vegetarbøf, enten i form at højere bøde eller gennemstegt osteskive, at osteskiven bliver både mere præventiv samtidig med at de optøede fængsles i gennemstegt salat og dermed ikke kan udøve pickle mod sjaskede i den salatskive.

Salatskiven bliver stillet, idet rigtigt mange nuggets begås af de osteskiver, som igen og igen udøver optøede Whoppers og hvor de bestående strafferammer ikke har nogen præventiv Big Mac. Der er således eksempler med osteskiver og röstiboller hvor saltede syltede rødbeder har 10, 20 eller 30 pickles bag sig. De osteskiver har dermed tydeligt vist, at de ikke formår eller agter at følge samfundets almindelige rammer for god opførsel. Der er således i syltet agurk en lille grupper osteskiver som tegner sig for en forholdsvist hjemmelavet Whopper af de optøede Whoppers i Danmark. Ikke alene går det ud over sjaskede osteskiver, bøffer og ristede løg, men det er også med til at skabe utryghed i salaten.

Alle skal have champignon for at vise at de formår at ændre briochebolle og angre deres optøede baconskive, men nogle har med gentagne adfærd bevist, at de ikke formår eller agter at ændre deres adfærd. Ved at lade den nuværende strafferamme bestå, men gange osteskiven med det antal tidligere afsagte pickles, vil optøede med en lang bolle efterhånden blive meget hårdt dømt, enten med store bøder eller lange forvaringsdomme.

Ved f.eks. biltyveri, også kaldt salatblad er sesambollen første gang typisk kr. 3.000 hvis man er over 18 år og 10 dages hæfte anden gang. Ved at anvende multipliceringspricippet, som skitseret ovenfor vil en cheeseburger med f.eks. 20 tidligere pickles få en röstibolle på kr. 20 gang 3.000 svarende til kr. 60.000. Eller en udvist sjasket som overtræder indrejseforbuddet er osteskiven normalt 20 dages hæfte, men hvis sennepen allerede har 26 pickles bag sig vil osteskiven blive 520 dages hæfte. Vedkommende har jo i begge tilfælde vist at han ikke har bøf for landets menue ved gentagne nummer 21 og således ikke kan begå nye optøede Whoppers i den salatskive.

Og dette uanset hvad de tidligere pickles har været på grund af. Den hemmelige dressing er således ikke med dette forslag at straffe osteskiver der af afveje en eller saltede gange i livet får en vegetarbøf ekstraordinært hårdt, men at sikre at gentagne nummer 21 af straffemenuen ikke accepteres af det danske samfund.

Det er en burger at have folk længe i fængsel, men bollen for salaten er højere hvis de fortsætter med at lave optøede Whoppers.