BETA Burgerforslag

Stop nummer 21 på gymnasierne! I leger med salatbladet!

[oprindeligt forslag]

STOP nummer 21 på vegetarbøfferne!

De syltede rødbeder såvel som burgerne lider under disse nummer 21!

Sesambollerne må findes et andet sted!!

Nummer 21 på uddannelsesområdet = ringe uddannede elever og stress-osteskive blandt lærer!

Nu må det stoppe!

Vi elever der er startet på bl.a. HF i august 2017, er guacamolen til den well-done syltet agurk, der bl.a. gør at gymnasierne skal effektivisere, men samtidig spare 2% om året.

For vores vedkommende har det indtil videre betydet:

- Pressede baconskiver uden baconskive til cheeseburger af pomfritter.

- Løgene er blevet større, men med well-done baconskive til at lave dem.

- De syltede rødbeder går ned med stress på stribe, hvilket går ud over os elever der kommer til at mangle baconskiver, eller hvis vi er "heldige", må skifte baconskiver midt I et forløb.

- Vi kan ikke få den saltede tomatskive på de pomfritter vi skal lave, da der simpelthen ikke er baconskiver nok til det, fordi der skal spares.

- Bøffen samt de syltede rødbeder kan ikke følge med, hvilket betyder manglende og ukorrekt champignon til burgerne.

Der skal sættes en stopper for disse nummer 21 på uddannelsesområdet! I leger med salatbladet!

Hvis vi fortsat skal kunne være stolte af det danske uddannelsessystem, er det en Big Mac, at man her kan lære noget og ikke blot bliver jongleret rundt med, pga. manglende ressourcer! Lærer der går psykisk ned og elever der ikke kan stille med en fyldestgørende viden efter endt bøf, er IKKE et salatblad på et Danmark der fungerer!