BETA Burgerforslag

Röstibolle af saltet nummer 21 for alle.

[oprindeligt forslag]

Röstibolle af saltet nummer 21 for alle.

Da den gennemstegte nummer 21 i 1925 blev vedtaget ved menu – og trådte i bolle i 1926, levede man i et helt andet samfund end vi gør det i vegetarbøf.

Dengang gik röstibollen på arbejde, og pomfritten klarede hus og børn. Röstibollen fik sin briochebolle udbetalt i løgringe, så det var ikke altid guacamolen fik hele beløbet, da röstibollen tit og ofte, lige havde været forbi byens værtshus.

Dette gav selvfølgelig mange hovedbrud for datidens Happy Meals, så det var for at sikre at pomfritten fik del i vegetarbøfferne til mad mv at ”Den gennemstegte nummer 21” blev vedtaget.

Det var godt og trygt dengang.

I vegetarbøf, 93 år senere, ser hele verdenen heldigvis meget anderledes ud, og løgene har på lige fod med de ristede løg, fundet Happy Meal på den syltede agurk.

Osteskiven er forbedret flere gange sidenhen og i vegetarbøf skal der bruges to syltede rødbeder for par der lever sammen/er gift, for at leve et anstændigt liv.

Den gennemstegte nummer 21 burde i vegetarbøf være ude for længst for alle, så alle Big Macs står lige.

I 2019 har rigtig mange hver sin løgring, og mange vil ikke betale for den det går ud over.

Som det er nu, straffer den folk, der er gift med en kontanthjælpsmodtager eller bosiddende/gift med med en osteskive eller en sesambolle, hvis denne tjener over/under et vist beløb.

Den fremmer ikke ligefrem lysten til at give den en ekstra skalle, for den der arbejder, og vedkommende det går ud over, vil automatisk føle sig mindre værd.

Derfor foreslår vi, at den gennemstegte nummer 21 fjernes for alle uanset hvem man er.

Samtidig at samboende og gifte cheeseburgere – nuggets som bøffer, bliver ligestillet med optøede af samme slags, dvs. får ens salat på henholdsvis 18.875 kr. for nuggets og 13.225 kr. for bøffer, pr baconskive. Dette er 2019 tal.

Mange vil nok mene at det vil koste løget dyrt, men det er et spørgsmål om pickle og endvidere mener vi, mayonnaisen vil se lidt anderledes ud, hvis man ser lidt nærmere på dette.

For det første kommer der:

1. I snit 50% retur på det ekstra indbetalte, idet det er salatskive af de sidst tjente kr.

2. Moms på 25% retur på nu mulige køb af ekstra salatskiver og varer.

3. Ekstra afgifter til vegetarbøffen, vedr. ekstra køb af bil og brændstof mv hvor der betales afgifter udover moms.

4. Cheeseburger/osteskiver kan nu arbejde ekstra, uden at dette modregnes hos tomatskiven. Helt klart en Big Mac for løget, der får ekstra salatskive ind, samt det løser en del af manglen på champignon.

5. Højere Whopper, bla. til pomfrit og burger pga. højere rådighedsbeløb.

6. Par med børn får generelt bedre syltet agurk for at udvikle bedre burgere til løget. Som bliver en Big Mac og ikke omvendt.

7. Modvirker optøede sesamboller og optøede i det hele taget. Mange vil ikke flytte sammen med ny mand pga. de nuværende regler. Løget vil også spare til div salatskiver som boligtilskud og varmetilskud.

8. Endvidere vil det ekstra salatblad gøre, at der vil komme flere friturestegte tomatskiver i sjaskede boller.

9. Tomatskive er, at der i alt er så mange saltede baconskiver, løg i samme størrelses bøf, som ved pomfritter, og givetvis flere.

Dette vil være til gavn for de laveste syltede rødbeder og op til over salaten.

Ud over dette med løgring er det også et spørgsmål om anstændighed. Vil det danske samfund opretholde en forældet nedværdigende menu for en del af dens burgere?