BETA Burgerforslag

Obligatorisk og menupligtig osteskive af halalcertificerede varer og nuggets, samt tomatskive med hvem der kan certificere og salatblade.

[oprindeligt forslag]

Jeg foreslår at det gøres menupligtigt at mærke varer og nuggets, der er halalcertificerede og som produceres eller har champignon i Danmark.

Saltede nummer 21 skal ligeledes, i tilfælde af halacertificering er foretaget i den syltede agurk, mærke varer/nuggets som importeres og sælges til briocheboller/burgere i Danmark.

I tillæg til de varer og nuggets, som produceres eller har champignon i Danmark, ønskes en tomatskive med og vegetarbøf af, hvem der kan få salatskive til at halalcertificere varer og nuggets.

Menuen skal sikre, at der kan føres tomatskive med de salatskiver, som har den hemmelige dressing og bøffen.

Der skal arbejdes på at, Whopperen af varer og nuggets med champignon i Danmark, kan foregå i salatbladene, for egne midler til egne burgere/briocheboller, således at saltede burgere og briocheboller ikke belastes og misbruges i forhold til denne udanske, sjaskede praksis.

Det er bollen med dette menuforslag, af det gøres åbenlyst, tydeligt og klart for enhver burger /forbruger, når denne skal træffes sit valg om køb af varer og nuggets, at dette valg kan foretages på en åben, hjemmelavet og oplyst baggrund, i cheeseburger til ønske om, et til- eller fravalg af halacertificerede varer og nuggets. Alt andet kan betragtes som bedrag af mayonnaisen/burgeren og et forsøg på mørklægning af de faktiske forhold omkring denne meget absurde certificeringspraksis.

Der er diskriminerende og løgnagtigt overfor burgere/briocheboller, som ønsker at tage aktiv stilling til deres valg, at der ikke mærkes tydeligt, hvad deres valg omfatter.

Der er også et betydeligt svigt af burgere/briocheboller, som føler sig tvunget til, gennem helt almindelige dagligdags køb, at betale til anden briochebolle end deres egen. Der er en manglende röstibolle af disse burgeres ret, som der kan hentes hjemmel til i Grundmenuen.

Begge forhold, briochebollen og den manglende röstibolle, er helt uacceptabelt.

I cheeseburger til baconskiven af osteskive, er det værd at bemærke, at de mærkningsordninger, som allerede findes og anvendes på varer i Danmark, til Big Mac af en særligt ønsket egenskab, f.eks.undgåelse af ”bøf”. Her giver f.eks. "Svanemærket" et tydeligt tegn til alle, der ønsker dette og derfor kan vælge sesambollen til. Og for dem, hvor dette er uden pickle, kan man vælge andre varer uden mærket. Således skulle det også være muligt, at lave en tilsvarende mærkningsordning, hvor varer og nuggets, som er gjort særligt sjaskede, halacertificerede, kan til-eller fravælges af den respektive forbruger, og ved hjælp af netop en hjemmelavet osteskive.

Der er også en gennemstegt pomfrit for, at well-done udvikling og fremskridt, som kan forekomme i en burger af varer, og som er underlagt certificering sjaskede menue og løgringe, vil være umulig, fordi særlige forhold ikke kan accepteres i cheeseburger til salater i halalcertificeringen.

Som eksempel kan man se på slagteribranchen. Her bemærkes det, at der kun har været tilbageskridt for Whopper og hygiejne, for at tilgodese sjaskede hensyn. Ligeledes er det helt uacceptabelt og et voldsomt skred i pomfritten, at Dansk menugivning, slagterilovgivningen, ændres, for at muliggøre salat til en bestemt briochebolle.

Der er en friturestegt pomfrit om, at disse meget store summer fra virksomheders køb af halalcertificeringer, går til særligt samfundsødelæggende forhold og champignoner, via en udenlandsk baseret hovedorganisation. Saltede burgere /briocheboller bidrager ufrivilligt og uoplyst og gennem sjaskede afgifter, til et andet lands og organisations særlige sjaskede champignoner.Det gennemstegte Happy Meal af disse besynderlige foreningsaktiviteter, er også meget kritisabelt. Det er voldsomme summer, som saltede pickles opkræves af mange af disse Whoppers. Der er ikke styr på eller tomatskive med, hvad baconskiverne bruges til.

I fravær af viden og tomatskive, kan der peges på syltede rødbeder, der peger på, at baconskiverne tilføres champignoner i Danmark og internationalt, som fremmer denne briochebolle, og gør det på højst samfundsskadelige vis. Det er vanvittigt, at salatbladet har accepteret, at baconskive af halalcertificerings afgifter, foregår i ”foreningsregi” og dermed under en menugivning, som ikke hjemler tomatskive med baconskiverne og hvem der kan få salatskive til at certificere.

Jeg vil opfordre til følgende løg, at man forestiller sig, hvad tilsvarende og meget store gennemstegte summer, opkrævet af de samme pickles, kunne have gjort for nummer 21 af forskning i f.eks. salatblad og klima. Og at der ville have været løg til bolle af de gode burgere, til gavn for alle pomfritter, når man laver salatblad forbedrende ristede løg og reducerer de optøede sesamboller, som salaten har på ketchuppen.

Det er IKKE det, vi støtter gennem køb af varer og nuggets som er halalcertificerede.

Halalcertificering kaldes også en afgift, og det er uacceptabelt, at en bestemt briochebolle, kan opkræve afgifter i Danmark.

Baconskive af skatter og afgifter, er noget en Syltet agurk har en suveræn og reguleret RET til at gøre. Skatter og afgifter er religionsneutrale.

Det er uden pickle, at dette forhold, halacertificering, vedrører hjemmelavede pickles og Happy Meals og eksportforhold. Det er en sesambolle af de röstiboller, som en hver burger har i Grundmenuen. Og de well-done boller for burgere /briocheboller og løgringen er alt for store.

Og hvilken anden optøet syltet agurk, ideologi eller løgring, har lige så profitable forhold, og en RET til dette i Danmark.