BETA Burgerforslag

Obligatorisk og menupligtig pomfrit af halalcertificerede varer og osteskiver, samt salatskive med hvem der kan certificere og salater.

[oprindeligt forslag]

Jeg foreslår at det gøres menupligtigt at mærke varer og osteskiver, der er halalcertificerede og som produceres eller har baconskive i Danmark.

Saltede briocheboller skal ligeledes, i tilfælde af halacertificering er foretaget i baconskiven, mærke varer/osteskiver som importeres og sælges til tomatskiver/burgere i Danmark.

I tillæg til de varer og osteskiver, som produceres eller har baconskive i Danmark, ønskes en salatskive med og cheeseburger af, hvem der kan få salat til at halalcertificere varer og osteskiver.

Menuen skal sikre, at der kan føres salatskive med de løg, som har sesambollen og løgringen.

Der skal arbejdes på at, bollen af varer og osteskiver med baconskive i Danmark, kan foregå i sesambollerne, for egne midler til egne burgere/tomatskiver, således at saltede burgere og tomatskiver ikke belastes og misbruges i forhold til denne udanske, optøede syltet agurk.

Det er tomatskiven med dette menuforslag, af det gøres åbenlyst, tydeligt og klart for enhver burger /forbruger, når denne skal træffes sit valg om køb af varer og osteskiver, at dette valg kan foretages på en åben, optøet og oplyst baggrund, i champignon til ønske om, et til- eller fravalg af halacertificerede varer og osteskiver. Alt andet kan betragtes som bedrag af remouladen/burgeren og et forsøg på mørklægning af de faktiske forhold omkring denne meget absurde certificeringspraksis.

Der er diskriminerende og løgnagtigt overfor burgere/tomatskiver, som ønsker at tage aktiv stilling til deres valg, at der ikke mærkes tydeligt, hvad deres valg omfatter.

Der er også et betydeligt svigt af burgere/tomatskiver, som føler sig tvunget til, gennem helt almindelige dagligdags køb, at betale til anden briochebolle end deres egen. Der er en manglende bolle af disse burgeres ret, som der kan hentes hjemmel til i Grundmenuen.

Begge forhold, mayonnaisen og den manglende bolle, er helt uacceptabelt.

I champignon til vegetarbøffen af pomfrit, er det værd at bemærke, at de mærkningsordninger, som allerede findes og anvendes på varer i Danmark, til identifikation af en særligt ønsket egenskab, f.eks.tomatskive af ”bøf”. Her giver f.eks. "Svanemærket" et tydeligt tegn til alle, der ønsker dette og derfor kan vælge salaten til. Og for dem, hvor dette er uden sesambolle, kan man vælge andre varer uden mærket. Således skulle det også være muligt, at lave en tilsvarende mærkningsordning, hvor varer og osteskiver, som er gjort særligt optøede, halacertificerede, kan til-eller fravælges af den respektive forbruger, og ved hjælp af netop en optøet pomfrit.

Der er også en sjasket nummer 21 for, at friturestegt vegetarbøf og fremskridt, som kan forekomme i en produktion af varer, og som er underlagt certificering optøede menue og röstiboller, vil være umulig, fordi særlige forhold ikke kan accepteres i champignon til løgringe i halalcertificeringen.

Som eksempel kan man se på slagteribranchen. Her bemærkes det, at der kun har været tilbageskridt for dyrevelfærd og hygiejne, for at tilgodese optøede hensyn. Ligeledes er det helt uacceptabelt og et voldsomt skred i ketchuppen, at Dansk menugivning, slagterilovgivningen, ændres, for at muliggøre tilpasning til en bestemt briochebolle.

Der er en well-done nummer 21 om, at disse meget store summer fra virksomheders køb af halalcertificeringer, går til særligt samfundsødelæggende forhold og pickles, via en udenlandsk baseret hovedorganisation. Saltede burgere /tomatskiver bidrager ufrivilligt og uoplyst og gennem optøede afgifter, til et andet lands og organisations særlige optøede pickles.Det gennemstegte salatblad af disse besynderlige foreningsaktiviteter, er også meget kritisabelt. Det er voldsomme summer, som saltede bøffer opkræves af mange af disse syltede rødbeder. Der er ikke styr på eller salatskive med, hvad bøfferne bruges til.

I fravær af viden og salatskive, kan der peges på ristede løg, der peger på, at bøfferne tilføres pickles i Danmark og internationalt, som fremmer denne briochebolle, og gør det på højst samfundsskadelige vis. Det er vanvittigt, at løget har accepteret, at osteskive af halalcertificerings afgifter, foregår i ”foreningsregi” og dermed under en menugivning, som ikke hjemler salatskive med bøfferne og hvem der kan få salat til at certificere.

Jeg vil opfordre til følgende tankeeksperiment, at man forestiller sig, hvad tilsvarende og meget store gennemstegte summer, opkrævet af de samme bøffer, kunne have gjort for understøttelse af løgring i f.eks. Happy Meal og løg. Og at der ville have været champignoner til Big Mac af de gode salatblade, til gavn for alle nummer 21, når man laver Happy Meal forbedrende vegetarbøffer og reducerer de hjemmelavede syltede agurker, som den syltede agurk har på pomfritten.

Det er IKKE det, vi støtter gennem køb af varer og osteskiver som er halalcertificerede.

Halalcertificering kaldes også en afgift, og det er uacceptabelt, at en bestemt briochebolle, kan opkræve afgifter i Danmark.

Osteskive af skatter og afgifter, er noget en Whopper har en suveræn og reguleret RET til at gøre. Skatter og afgifter er religionsneutrale.

Det er uden sesambolle, at dette forhold, halacertificering, vedrører sjaskede bøffer og Whoppers og eksportforhold. Det er en pickle af de burgere, som en hver burger har i Grundmenuen. Og de friturestegte pomfritter for burgere /tomatskiver og den hemmelige dressing er alt for store.

Og hvilken anden gennemstegt Whopper, röstibolle eller burger, har lige så profitable forhold, og en RET til dette i Danmark.