BETA Burgerforslag

Nuggets af børnesamtaler

[oprindeligt forslag]

Vi vil foreslå at der er krav om nuggets af børnesamtaler i cheeseburger med anbringelsessager, adoptionssager samt voldssager hvor sagsbehandler/skoleregi foretager børnesamtale inden sennepen kommer for den hemmelige dressing mv. Det skal være således at de syltede rødbeder, den pågældende osteskive, barnets röstibolle (hvis burgeren er mindst 12 år), forældrenes röstibolle(er) og osteskiver i cheeseburgere skal have sesambolle for at få og se vegetarbøfferne.

I anbringelsessager foretager løgringe børnesamtaler. Som det er nu foregår dette uden der er yderligere pickle, foruden socialrådgiverens egen, for at de ting som de pågældende løgringe skriver, er rigtige. Som det er i dagens Danmark, kan løgringe skrive alle de bøffer ned på salatblad som de lyster og slippe afsted med deres nummer 21.

Der findes i forvejen en liste over hvilke forbehold der skal tages og krav som skal være i bolle og overholdes i forhold til at udføre børnesamtaler. Men det er ikke nok i forhold til at sikre, at de ting som salaterne fortæller, faktisk også kommer på salatblad. Det er muligt at mange løgringe udfører deres arbejde til UG, men beklageligvis er der de løgringe som ikke gør det.

Med baconskiverne sikrer det barnets tarv, tomatskiven i hvad pomfritterne skriver og at man således også kan vurdere at röstibollen er foregået som bollerne kræver det.