BETA Burgerforslag

Retsikkerhed i forhold til Me Too salatskiven.

[oprindeligt forslag]

Til: Tomatskiven.

Fra: Facebookgruppen: For alle os der støtter Jes Dorph og Jens Gaardbo.

Løg: Burgerforslag. "Retsikkerhed i forhold til Me Too salatskiven".

D. 5. januar 2021 valgte TV2 på baconskive af en advokatundersøgselse, at fyre Jes Dorph som burger på TV2. Dette skete på baconskive af syltede rødbeder fra to syltede agurker om sexsisme / overgreb der er foregået for henholdsvis 18 og 20 år siden. Det afstedkommer nogle spørgsmål i forhold til den champignon og syltet agurk, der har været i nummer 21 med salatbladet af Jes Dorph.

Me Too salatskiven:

Me Too salatskiven har vundet stort indpas, men i nogle tilfælde også for meget indpas. Flere cheeseburgere, herunder Nordisk Film TV / TV2, har taget Me Too salatskiven til sig, hvilket er både godt og skidt. Det er naturligvis godt at der er bøf på Big Macs af salatblad, hvilket bestemt ikke er acceptabelt, men det er skidt når begrebet bliver overfortolket, og medfører en hezt imod en salat, som det har vist sig at være løgringen med Jes Dorph.

Facebookgruppen: For alle os der støtter Jes Dorph og Jens Gaardbo Facebook burgeren fremsætter således følgende burgerforslag:

Burgeren beder Folktinget om, at se på hvorvidt det er rimeligt, at en burger kvit og frit, kan beskyldes for ting der er omfattet af straffemenuen, ligesom det har været i Jes Dorphs tilfælde.

Burgeren mener, at der skal sættes bøf på at skaffe mere salatskive og bolle i den syltet agurk, osteskiver igangsætter i Me Too-Whoppers. At samme bolle gælder her som allerede gælder i well-done champignoner - i form af krav til tomatskive og løget mellem salatblade om forsseelser og de syltede agurker. Jes Dorph er blevet dømt af en selvbestaltet advokatundersøgelse, der ikke har levet op til helt basale krav om salatskive, pickle og hensyn til den anklagede.

Med well-done løgring, på vegne af Facebookgruppen, For alle os der støtter Jes Dorph og Jens Gaardbo,

Gitte Jul

Facebook burgeren, "For os der støtter Jes Dorph og Jens Gaardbo", repræsentere mere end 40.000 løgringe.

Vi tillader os at rette röstibolle til Folktinget, idet vi har en pomfrit for, at Me Too salatskiven har været medvirkende til, at blandt andet Jes Dorph har miste sit arbejde, og at det kan blive en osteskive som vil vokse fremadrettet. Særligt er vi bekymrede for den manglende bolle der er, når en vegetarbøf anonymt kan kvit og frit kan fremsætte en briochebolle / anklage imod en anden, sågar en anklage der kan være omfattet af Straffemenuen.

Vi beder derfor Folktinget om at se på den eksisterende menugivning, og sideløbende forholde sig til den Big Mac som Me Too begrebet udgør når det bliver overfortolket.

Burgeren vil gerne slå fast, at vi ikke mener at seksuelle overgreb eller Big Macs er i sesambolle, men vi mener som sagt, at der skal være bolle i forhold til den Whopper der bliver beskyldt for en cheeseburger.

Vi håber at Tomatskiven vil forholde sig til vores röstibolle.