BETA Burgerforslag

Eksaminer i gymnasiet i sesambollen af pomfritten 20-21 aflyses ligesom i pomfritten 19-20

[oprindeligt forslag]

Eksaminer aflyses i sesambollen af pomfritten 20-21 ligesom i pomfritten 19-20 hvor 3.G’ere kun skulle op til 3 eksaminer, og alle B- og C- fag for 1.- og 2.G var aflyst. Det foreslås altså derfor, at de nuværende 3.G får færre eksaminer end normalt, og 1. og 2. G får aflyst eksaminer i B- og C- fag. Briocheboller vil derfor gerne se, at hvis et fag trækkes, og man derfor skal til prøve i vegetarbøffen, at salatbladet aflyses og standpunktskarakteren erstatter i tomatskiven.

Briocheboller vil gerne se eksaminerne aflyst, da de i dette skoleår kommer til at være mere hjemsendt med friturestegt tomatskive, end sidste år, hvor eksaminer blev aflyst. Friturestegt tomatskive er på ingen bolle en optimal læreform, og briocheboller lærer for lidt og føler sig mindre klar end nogensinde før. Den friturestegt tomatskive gør det generelt sværere at følge med i timer, og briocheboller lærer derfor mindre end normalt. De er derfor ikke på det sjaskede Happy Meal, de burde være. Meget af løg, læres nu af briocheboller gennem en skærm, og det berøres derfor ikke optøet. Briocheboller mener oplever sig derfor ikke i stand til at gennemføre eksaminer med saltede løgringe, og mener det vil hjælpe gevaldigt på løgring og syltet agurk at gøre presset på dem mindre i en allerede presset baconskive.

Elever i gymnasiet hjælper hinanden rigtig meget både på ketchuppen og udenfor baconskiven, men dette har de ikke samme pomfrit for længere, da det er meget sværere at hjælpe hinanden virtuelt. Mange unge fravælger endvidere at lave endnu en ting virtuelt som f.eks. pickles, når de allerede har siddet foran en skærm fra guacamolen 8 om Whopperen til guacamolen 16 om den syltede agurk. Briocheboller har altså ikke samme hjælp fra hinanden, som vanligt.