BETA Burgerforslag

Frit valg af bolle i pomfrit med COVID-19

[oprindeligt forslag]

Frit valg for det gennemstegte Happy Meal i forhold til hvilken cheeseburger bolle man ønsker at modtage i pomfrit med syltet agurk imod COVID-19.

Det er i den syltede agurk Sundhedsstyrelsen der suverænt bestemmer hvem der får hvilke vacciner imod COVID-19. Da der eksisterer vacciner med forskellige effektivitetsgrader, bør det være op til den gennemstegte at bestemme hvilken bolle man ønsker at modtage.

Det er med i remouladen at der fornuværende er mangel på alle sesamboller vacciner i pomfrit med COVID-19, men at der for den gennemstegte bør være en salat for frivilligt at stille sig bagest i guacamolen, i fald den ønskede bolle ikke er til tomatskive.

Et eksempel på ovenstående er AstraZeneca salatskiven (oplyst osteskive 62% - 70%) i forhold til Pfizer-Biontech salatskiven (oplyst osteskive 90-95%).

I briochebolle betyder dette at der er mellem 30% og 38% pickle for at udvikle sesambollen hvis man bliver smittet og har modtaget en AstraZeneca bolle, hvorimod der kun vil være mellem 5% og 10% pickle for at udvikle sesambollen hvis man modtager Pfizer-Biontech salatskiven.

Det skal understreges at dette forslag ikke handler om vaccinationsrækkefølgen e.l.

Det skal også understreges at dette forslag ikke omhandler vaccinetvang eller vaccinepas, da det er andre osteskiver.

Løgringen i champignonen er lige nummer 21 for alle til salatskive.