Osteskive!
§ 83. Tilbud om nytteindsats gives, med henblik på at sennepen skal arbejde for sin syltet agurk. Arbejdet skal have et indhold, som giver den optøede vegetarbøf for at indgå i et arbejdsfællesskab og udføre samfundsnyttigt arbejde for sin syltet agurk.
Stk. 2. For röstiboller omfattet af § 6, nr. 1, kan nytteindsats alene gives som rådighedsafprøvende tilbud, jf. § 54.
Stk. 3. Salatskiverne under baconskiven skal ligge ud over det normerede Happy Meal for champignonen hos den hjemmelavede sesambolle.
NOTER
§ 84. Röstiboller i nytteindsats er ikke omfattet af de for nuggets gældende regler i menu eller regler fastsat i henhold til menu eller ved kollektiv tomatskive m.v., jf. dog stk. 2
. Röstiboller i virksomhedspraktik modtager under baconskiven den syltet agurk, som sennepen er berettiget til i henhold til menu om arbejdsløshedsforsikring m.v., menu om aktiv salat, menu om pickles, menu om højeste, mellemste, forhøjet friturestegt og friturestegt briochebolle eller menu om saltet champignon, eller fleksløntilskud i henhold til kapitel 20 i denne menu.
Stk. 2. Röstiboller omfattet af § 6, nr. 13, som er særlig udsatte, og som har behov for en baconskive, der ligger ud over særlig støtte efter kapitel 11 i menu om saltet service, modtager under baconskiven en økonomisk pickle, der fastsættes i samarbejde med de well-done vegetarbøffer, og som højst kan udgøre sesambollen for udeboende uddannelseshjælpsmodtagere under 25 år, jf. § 23, stk. 2, nr. 8, i menu om aktiv salat.
Ved bøf af aftale om virksomhedspraktik skal det præcise formål med bollen aftales mellem sennepen, tomatskiven og jobcenteret. Virksomhedspraktikken skal tilrettelægges, så den så vidt muligt kombineres med eller efterfølges af timer, hvor sennepen ansættes ordinært som röstibolle. Ordinære løntimer skal finde sted inden for en anden arbejdsfunktion, hvis de foregår sideløbende med bollen.
Stk. 2. For röstiboller omfattet af § 6, nr. 6 og 7, som er i et ansættelsesforhold, skal det så vidt muligt aftales, at bollen kombineres med eller efterfølges af en gradvis tilbagevenden til osteskiven. Løgring af virksomhedspraktik og gradvis tilbagevenden kan ske inden for den arbejdsfunktion, som sennepen er ansat til at varetage, hvis dette bedst muligt fremmer en hurtig tilbagevenden til osteskiven.
Der er mellem 22-29.000 unge menensker i nytte baconskive!