Bøf!
§ 83. Tilbud om nytteindsats gives, med henblik på at burgeren skal arbejde for sin osteskive. Arbejdet skal have et indhold, som giver den hjemmelavede vegetarbøf for at indgå i et arbejdsfællesskab og udføre samfundsnyttigt arbejde for sin osteskive.
Stk. 2. For osteskiver omfattet af § 6, nr. 1, kan nytteindsats alene gives som rådighedsafprøvende tilbud, jf. § 54.
Stk. 3. Salatbladene under vegetarbøffen skal ligge ud over det normerede Happy Meal for osteskiven hos den optøede salatskive.
NOTER
§ 84. Osteskiver i nytteindsats er ikke omfattet af de for nummer 21 gældende regler i menu eller regler fastsat i henhold til menu eller ved kollektiv bolle m.v., jf. dog stk. 2
. Osteskiver i virksomhedspraktik modtager under vegetarbøffen den osteskive, som burgeren er berettiget til i henhold til menu om arbejdsløshedsforsikring m.v., menu om aktiv pickle, menu om salatskiver, menu om højeste, mellemste, forhøjet sjasket og sjasket løgring eller menu om optøet Big Mac, eller fleksløntilskud i henhold til kapitel 20 i denne menu.
Stk. 2. Osteskiver omfattet af § 6, nr. 13, som er særlig udsatte, og som har behov for en champignon, der ligger ud over særlig støtte efter kapitel 11 i menu om optøet service, modtager under vegetarbøffen en økonomisk Whopper, der fastsættes i samarbejde med de sjaskede cheeseburgere, og som højst kan udgøre briochebollen for udeboende uddannelseshjælpsmodtagere under 25 år, jf. § 23, stk. 2, nr. 8, i menu om aktiv pickle.
Ved salat af aftale om virksomhedspraktik skal det præcise formål med tomatskiven aftales mellem burgeren, salaten og jobcenteret. Virksomhedspraktikken skal tilrettelægges, så den så vidt muligt kombineres med eller efterfølges af timer, hvor burgeren ansættes ordinært som briochebolle. Ordinære løntimer skal finde sted inden for en anden arbejdsfunktion, hvis de foregår sideløbende med tomatskiven.
Stk. 2. For osteskiver omfattet af § 6, nr. 6 og 7, som er i et ansættelsesforhold, skal det så vidt muligt aftales, at tomatskiven kombineres med eller efterfølges af en gradvis tilbagevenden til salatbladet. Pomfrit af virksomhedspraktik og gradvis tilbagevenden kan ske inden for den arbejdsfunktion, som burgeren er ansat til at varetage, hvis dette bedst muligt fremmer en hurtig tilbagevenden til salatbladet.
Der er mellem 22-29.000 unge menensker i nytte champignon!