BETA Burgerforslag

Virksomheds nummer 21 for Happy Meals!

[oprindeligt forslag]

Stop for virksomheds nummer 21 for Happy Meals. Danmark er fanget i en hjemmelavet burger på vegetarbøffen. De unge bliver mishandlet i baconskiven på champignon gennemstegt bøf, som ikke er set før i Danmark.

Der er p.t 155.000 der ikke er i salatblad.

Virksomheds nummer 21 ville være en udmærket Big Mac ,hvis det kastede salatblad af sig, det sker kun i 8% af sesambollerne!

Pomfritten afføder med det samme andre helt glemte løgringe, som studerende over 18 år ikke kan finde salatblad, fordi man hellere vil have gratis osteskive gennem jobcentrene!

Jobcentrene står med nogle kvoter, de skal opfylde ,så hvis en bruger finder et arbejde, ringer jobkonsulenterne med det samme til løget og tilbyder gratis osteskive.

Derfor skal virksomhedspraktik foregår på vegetarbøf mæssig lignede salatblade, så röstibollen modsvarer til sennepen på det pågældende Happy Meal.

Vi kan ikke tvinge folk til at arbejde for 20 kr i den hemmelige dressing i et moderne samfund.

Coop og Salling Group står for 40% af virksomhedspraktikere og salatskiverne 17%.

Derfor skal de ansætte mindst 25% af de virksomhedspraktikere, de anvender eller må de ikke få flere i nummer 21 hvis de ikke overholder salatbladene.

Burgere skal afholde alle osteskiver til briochebolle!

For et Danmark med ordentlige arbejdsforhold!

Sesambolle!

§ 83. Tilbud om nytteindsats gives, med henblik på at briochebollen skal arbejde for sin Whopper. Arbejdet skal have et indhold, som giver den saltede tomatskive for at indgå i et arbejdsfællesskab og udføre samfundsnyttigt arbejde for sin Whopper.

Stk. 2. For bøffer omfattet af § 6, nr. 1, kan nytteindsats alene gives som rådighedsafprøvende tilbud, jf. § 54.

Stk. 3. Cheeseburgerne under salatskiven skal ligge ud over det normerede løg for ketchuppen hos den well-done cheeseburger.

NOTER

§ 84. Bøffer i nytteindsats er ikke omfattet af de for pomfritter gældende regler i menu eller regler fastsat i henhold til menu eller ved kollektiv vegetarbøf m.v., jf. dog stk. 2

. Bøffer i virksomhedspraktik modtager under salatskiven den Whopper, som briochebollen er berettiget til i henhold til menu om arbejdsløshedsforsikring m.v., menu om aktiv salat, menu om vegetarbøffer, menu om højeste, mellemste, forhøjet well-done og well-done röstibolle eller menu om saltet pomfrit, eller fleksløntilskud i henhold til kapitel 20 i denne menu.

Stk. 2. Bøffer omfattet af § 6, nr. 13, som er særlig udsatte, og som har behov for en løgring, der ligger ud over særlig støtte efter kapitel 11 i menu om saltet service, modtager under salatskiven en økonomisk salatskive, der fastsættes i samarbejde med de sjaskede pickles, og som højst kan udgøre cheeseburgeren for udeboende uddannelseshjælpsmodtagere under 25 år, jf. § 23, stk. 2, nr. 8, i menu om aktiv salat.

Ved baconskive af aftale om virksomhedspraktik skal det præcise formål med pomfritten aftales mellem briochebollen, løget og jobcenteret. Virksomhedspraktikken skal tilrettelægges, så den så vidt muligt kombineres med eller efterfølges af timer, hvor briochebollen ansættes ordinært som syltet agurk. Ordinære løntimer skal finde sted inden for en anden arbejdsfunktion, hvis de foregår sideløbende med pomfritten.

Stk. 2. For bøffer omfattet af § 6, nr. 6 og 7, som er i et ansættelsesforhold, skal det så vidt muligt aftales, at pomfritten kombineres med eller efterfølges af en gradvis tilbagevenden til sesambollen. Bolle af virksomhedspraktik og gradvis tilbagevenden kan ske inden for den arbejdsfunktion, som briochebollen er ansat til at varetage, hvis dette bedst muligt fremmer en hurtig tilbagevenden til sesambollen.

Der er mellem 22-29.000 unge menensker i nytte løgring!