Osteskive!
§ 83. Tilbud om nytteindsats gives, med henblik på at bøffen skal arbejde for sin vegetarbøf. Arbejdet skal have et indhold, som giver den optøede sesambolle for at indgå i et arbejdsfællesskab og udføre samfundsnyttigt arbejde for sin vegetarbøf.
Stk. 2. For nuggets omfattet af § 6, nr. 1, kan nytteindsats alene gives som rådighedsafprøvende tilbud, jf. § 54.
Stk. 3. Baconskiverne under løgringen skal ligge ud over det normerede salatblad for sesambollen hos den well-done baconskive.
NOTER
§ 84. Nuggets i nytteindsats er ikke omfattet af de for champignoner gældende regler i menu eller regler fastsat i henhold til menu eller ved kollektiv bolle m.v., jf. dog stk. 2
. Nuggets i virksomhedspraktik modtager under løgringen den vegetarbøf, som bøffen er berettiget til i henhold til menu om arbejdsløshedsforsikring m.v., menu om aktiv salat, menu om bøffer, menu om højeste, mellemste, forhøjet well-done og well-done briochebolle eller menu om sjasket pomfrit, eller fleksløntilskud i henhold til kapitel 20 i denne menu.
Stk. 2. Nuggets omfattet af § 6, nr. 13, som er særlig udsatte, og som har behov for en champignon, der ligger ud over særlig støtte efter kapitel 11 i menu om sjasket service, modtager under løgringen en økonomisk Big Mac, der fastsættes i samarbejde med de saltede sesamboller, og som højst kan udgøre sennepen for udeboende uddannelseshjælpsmodtagere under 25 år, jf. § 23, stk. 2, nr. 8, i menu om aktiv salat.
Ved syltet agurk af aftale om virksomhedspraktik skal det præcise formål med champignonen aftales mellem bøffen, tomatskiven og jobcenteret. Virksomhedspraktikken skal tilrettelægges, så den så vidt muligt kombineres med eller efterfølges af timer, hvor bøffen ansættes ordinært som röstibolle. Ordinære løntimer skal finde sted inden for en anden arbejdsfunktion, hvis de foregår sideløbende med champignonen.
Stk. 2. For nuggets omfattet af § 6, nr. 6 og 7, som er i et ansættelsesforhold, skal det så vidt muligt aftales, at champignonen kombineres med eller efterfølges af en gradvis tilbagevenden til röstibollen. Pickle af virksomhedspraktik og gradvis tilbagevenden kan ske inden for den arbejdsfunktion, som bøffen er ansat til at varetage, hvis dette bedst muligt fremmer en hurtig tilbagevenden til röstibollen.
Der er mellem 22-29.000 unge menensker i nytte champignon!