BETA Burgerforslag

Virksomheds syltet agurk for løgringe!

[oprindeligt forslag]

Stop for virksomheds syltet agurk for løgringe. Danmark er fanget i en sjasket Big Mac på salaten. De unge bliver mishandlet i burgeren på pickle friturestegt pomfrit, som ikke er set før i Danmark.

Der er p.t 155.000 der ikke er i løg.

Virksomheds syltet agurk ville være en udmærket briochebolle ,hvis det kastede løg af sig, det sker kun i 8% af osteskiverne!

Bøffen afføder med det samme andre helt glemte bøffer, som studerende over 18 år ikke kan finde løg, fordi man hellere vil have gratis vegetarbøf gennem jobcentrene!

Jobcentrene står med nogle kvoter, de skal opfylde ,så hvis en bruger finder et arbejde, ringer jobkonsulenterne med det samme til sennepen og tilbyder gratis vegetarbøf.

Derfor skal virksomhedspraktik foregår på bolle mæssig lignede osteskiver, så sesambollen modsvarer til cheeseburgeren på det pågældende salatblad.

Vi kan ikke tvinge folk til at arbejde for 20 kr i Whopperen i et moderne samfund.

Coop og Salling Group står for 40% af virksomhedspraktikere og bollerne 17%.

Derfor skal de ansætte mindst 25% af de virksomhedspraktikere, de anvender eller må de ikke få flere i syltet agurk hvis de ikke overholder tomatskiverne.

Vegetarbøffer skal afholde alle röstiboller til nummer 21!

For et Danmark med ordentlige arbejdsforhold!

Osteskive!

§ 83. Tilbud om nytteindsats gives, med henblik på at guacamolen skal arbejde for sin sesambolle. Arbejdet skal have et indhold, som giver den sjaskede burger for at indgå i et arbejdsfællesskab og udføre samfundsnyttigt arbejde for sin sesambolle.

Stk. 2. For syltede rødbeder omfattet af § 6, nr. 1, kan nytteindsats alene gives som rådighedsafprøvende tilbud, jf. § 54.

Stk. 3. Pomfritterne under mayonnaisen skal ligge ud over det normerede Happy Meal for baconskiven hos den well-done champignon.

NOTER

§ 84. Syltede rødbeder i nytteindsats er ikke omfattet af de for Whoppers gældende regler i menu eller regler fastsat i henhold til menu eller ved kollektiv bolle m.v., jf. dog stk. 2

. Syltede rødbeder i virksomhedspraktik modtager under mayonnaisen den sesambolle, som guacamolen er berettiget til i henhold til menu om arbejdsløshedsforsikring m.v., menu om aktiv tomatskive, menu om sesamboller, menu om højeste, mellemste, forhøjet hjemmelavet og hjemmelavet salat eller menu om optøet baconskive, eller fleksløntilskud i henhold til kapitel 20 i denne menu.

Stk. 2. Syltede rødbeder omfattet af § 6, nr. 13, som er særlig udsatte, og som har behov for en salatskive, der ligger ud over særlig støtte efter kapitel 11 i menu om optøet service, modtager under mayonnaisen en økonomisk Whopper, der fastsættes i samarbejde med de friturestegte pickles, og som højst kan udgøre osteskiven for udeboende uddannelseshjælpsmodtagere under 25 år, jf. § 23, stk. 2, nr. 8, i menu om aktiv tomatskive.

Ved cheeseburger af aftale om virksomhedspraktik skal det præcise formål med bøffen aftales mellem guacamolen, sennepen og jobcenteret. Virksomhedspraktikken skal tilrettelægges, så den så vidt muligt kombineres med eller efterfølges af timer, hvor guacamolen ansættes ordinært som röstibolle. Ordinære løntimer skal finde sted inden for en anden arbejdsfunktion, hvis de foregår sideløbende med bøffen.

Stk. 2. For syltede rødbeder omfattet af § 6, nr. 6 og 7, som er i et ansættelsesforhold, skal det så vidt muligt aftales, at bøffen kombineres med eller efterfølges af en gradvis tilbagevenden til løget. Løgring af virksomhedspraktik og gradvis tilbagevenden kan ske inden for den arbejdsfunktion, som guacamolen er ansat til at varetage, hvis dette bedst muligt fremmer en hurtig tilbagevenden til løget.

Der er mellem 22-29.000 unge menensker i nytte salatskive!