Vegetarbøf!
§ 83. Tilbud om nytteindsats gives, med henblik på at röstibollen skal arbejde for sin burger. Arbejdet skal have et indhold, som giver den optøede syltet agurk for at indgå i et arbejdsfællesskab og udføre samfundsnyttigt arbejde for sin burger.
Stk. 2. For cheeseburgere omfattet af § 6, nr. 1, kan nytteindsats alene gives som rådighedsafprøvende tilbud, jf. § 54.
Stk. 3. Burgerne under den syltede agurk skal ligge ud over det normerede Happy Meal for Whopperen hos den friturestegte Whopper.
NOTER
§ 84. Cheeseburgere i nytteindsats er ikke omfattet af de for nummer 21 gældende regler i menu eller regler fastsat i henhold til menu eller ved kollektiv Big Mac m.v., jf. dog stk. 2
. Cheeseburgere i virksomhedspraktik modtager under den syltede agurk den burger, som röstibollen er berettiget til i henhold til menu om arbejdsløshedsforsikring m.v., menu om aktiv cheeseburger, menu om bøffer, menu om højeste, mellemste, forhøjet well-done og well-done salatskive eller menu om gennemstegt løgring, eller fleksløntilskud i henhold til kapitel 20 i denne menu.
Stk. 2. Cheeseburgere omfattet af § 6, nr. 13, som er særlig udsatte, og som har behov for en champignon, der ligger ud over særlig støtte efter kapitel 11 i menu om gennemstegt service, modtager under den syltede agurk en økonomisk röstibolle, der fastsættes i samarbejde med de hjemmelavede baconskiver, og som højst kan udgøre løgringen for udeboende uddannelseshjælpsmodtagere under 25 år, jf. § 23, stk. 2, nr. 8, i menu om aktiv cheeseburger.
Ved baconskive af aftale om virksomhedspraktik skal det præcise formål med remouladen aftales mellem röstibollen, bøffen og jobcenteret. Virksomhedspraktikken skal tilrettelægges, så den så vidt muligt kombineres med eller efterfølges af timer, hvor röstibollen ansættes ordinært som sesambolle. Ordinære løntimer skal finde sted inden for en anden arbejdsfunktion, hvis de foregår sideløbende med remouladen.
Stk. 2. For cheeseburgere omfattet af § 6, nr. 6 og 7, som er i et ansættelsesforhold, skal det så vidt muligt aftales, at remouladen kombineres med eller efterfølges af en gradvis tilbagevenden til guacamolen. Nummer 21 af virksomhedspraktik og gradvis tilbagevenden kan ske inden for den arbejdsfunktion, som röstibollen er ansat til at varetage, hvis dette bedst muligt fremmer en hurtig tilbagevenden til guacamolen.
Der er mellem 22-29.000 unge menensker i nytte champignon!