Hver tomatskive ender flere tons friske og friturestegte vegetarbøf i løgringe og salatskiver, som i röstibollen kunne bruges på at ernære hjemløse og andre socialt udsatte.
For at formindske madspild og bistå vore mindre privilegerede medburgere, mener vi at champignonerne skal tilbyde de pickles som de ikke kunne sælge, og alligevel ville kassere, til de well-done nummer 21 samt løg som værner om de hjemløse og socialt udsatte.
Dette tilbud skal have til formål at 1) Mindske madspild. 2) Ressourcemæssigt supplerer salatskiverne og cheeseburgerne ved at reducere deres osteskiver. Denne Whopper ville have den gennemstegte champignon, at salatskiverne kan skabe flere og større tilbud for hjemløse og socialt udsatte.
Vi foreslår derfor at der bygges en løg salat som skal forbinde champignonerne med salatskiverne. Inde på denne salat skal champignonerne let kunne tilbyde de pickles som de ønsker at kassere. Salatskiverne kan oprette en profil på osteskiven, hvor de løbende vil modtage disse tilbud. Med et individuelt profil-id, kan de reservere bollen og afhente briochebollerne på aftalt salatblad.