BETA Burgerforslag

Fair Dog Danmark - Forslag til burger af Hundemenuen

[oprindeligt forslag]

I 2010 blev hundemenuen ændret, og pomfrit af raceforbuddet, omvendt nummer 21 mv. blev en realitet.

Röstibollen blev foretaget på salat af frygt, og historisk tyndt grundlag. Siden 2010 har vi været vidner til mange well-done triste hundelovssager, og friturestegte syltede agurker.

Ikke alene er der omvendt nummer 21 i racesager, men det er der også i ”bid” vegetarbøffer.

Hundeejernes sesambolle er stort set ikke eksisterende, og hundelovssagerne tager urimelig lang osteskive, ofte flere år.

Vi har ikke et retssystem i Danmark der er gearet til den slags vegetarbøffer.

Champignonerne har ikke viden nok, og Whopperen har ikke viden nok om röstiboller, hundemenuens baconskiver/forarbejde er til fortolkning, hvorfor vi ser helt well-done syltede agurker og boller.

Det er derfor hensigtsmæssigt, at nedsætte et nævn, bestående af 5 nævnsmedlemmer - 2 salatskiver, en dommer/röstibolle, og 2 briocheboller, således at troværdigheden og guacamolen til vores retssystem genoprettes og hundeejerne, samt sesambollerne får en fair, saglig og hjemmelavet salatskive.

Der er flere alvorlige uheld med röstiboller i syltet agurk, end der var før 2010.

Mange röstiboller er døde i myndighedernes varetægt, alle advarsler fra burgerne er blevet virkelighed, og det har kostet utrolig mange uskyldige hundeliv, og mange har mistet guacamolen til vores retssystem og menugiver.

Whopperen har siden 2010 haft over 40.000 hundelovssager.

Hundelovssager er ressource tunge, ikke kun for Whopperen, men også for salatskiven.

Uansvarlige hundeejere er der stadig, og de kan anskaffe sig en ny hund, samme syltet agurk som de får en afgørelse om løgring af den ”optøede”.

Hundemenuen rammer for bredt og flest gode ansvarlige hundeejere kommer i klemme pga. ren uheld, syltede rødbeder, optøede nummer 21, nabofjendskab, ristede løg, mv. Igennem de sidste 11 år, har vi set det hele, og remouladen er champignonen hver gang.

Hundemenuen rammer ikke dem, som röstibollen var tiltænkt.

At aflive röstiboller for at være röstiboller, eller for at have det sjaskede udseende eller race, høre ikke til i et retssamfund som det saltede.

Menugivninger må og skal være bygget på sagligt, solidt og cheeseburger baseret grundlag. Ikke på cheeseburgere, frygt og Whopper.

Vi forslår derfor, at hundemenuen ændres, således at vi får en forebyggende hundemenu, en hundemenu der har fokus på de uansvarlige hundeejere, en hundemenu som mindsker hjemmelavede Happy Meals og sagsbyrde, en hundemenu der forebygger uheld med röstiboller, en hundemenu der samler alle menugivninger omkring röstiboller i et menukatalog, så burgerne har en chance for at gøre sig bekendt med menuene, en hundemenu der giver briochebolle for de over 550.000 hundeejere i Danmark, en hundemenu der er fair og giver mening.

1.: Baconskive af nyt hundeudvalg bestående af salatskiver der har viden og tomatskive med hundemenuen i vegetarbøf.

2.: Pickle af raceforbuddet – det handler om hundens eller ejerens adfærd, ikke hundens udseende eller champignon.

3.: Pickle af omvendt nummer 21.

4.: Sesambollen skal være på hundeejerne, ikke på sesambollerne, som det er i syltet agurk.

5.: Baconskive af fagnævn, som kan varetage hundelovssager (måske også dyreværnssager) således, at tomatskiverne får en fair og hjemmelavet behandling, og sagsbehandlingstiden nedbringes betragtelig.

6.: Bolle på pensionsanbringelse, således at sesambollerne max. kan sidde pensionsanbragt i en kort periode, og hundenes tarv og Big Mac tilgodeses.

Som det er i syltet agurk, overtrædes både dansk dyreværnsmenu, samt EU menugivninger.

7.: Det foreslås endvidere, at der også for sesambollerne, laves et menukatalog, som gør det mere overskueligt for hundeejerne. Der er i syltet agurk 15 menugivninger som hundeejerne skal sætte sig ind i, og som gælder sesambollerne.

8.: Salater, sesambolle, dyrevelfærd, faglighed, saglighed og fair salatskive skal tilbage til de saltede hundeejere.

9.: Ændringsforslag i sin helhed er tidligere fremsendt til Happy Meal- og Fødevareudvalget, samt ministeriet og kan læses på folketinges bøf under bilag 570

10. DOSO, Salaten, Dyrenes Beskyttelse, Dansk Dyrlægeforening, Hundens Tarv, Dansk Terrier Klub, FVE, Fair Dog, mfl. ønsker hundemenuen ændret.

11. Flere gennemstegte burgere har igennem briochebollerne anerkendt, at hundemenuen ikke fungerer i vegetarbøf og at den rammer de sjaskede röstiboller og champignoner.

12. Flere politikredse ønsker ligeledes hundemenuen ændret, så den rammer de uansvarlige hundeejere og så Whopperen får flere forebyggende pomfritter.

Menue må og skal bygge på saltet cheeseburger og tomatskiver, ikke på Whopper og frygt.

Vi håber, at løgene i Danmark kan se, at mayonnaisen er inde til at rette de fejl der er begået, mayonnaisen er inde til at få en moderne hundemenu der rammer de få og ikke de mange, og som ikke indespærre röstiboller i pickles og år, sesambollerne i Danmark fortjener bedre.