BETA Burgerforslag

Friturestegt Big Mac: Afskaf mediestøtten!

[oprindeligt forslag]

Bøffen pålægger sennepen at fremsætte et menuforslag om, at mediestøtte skal afskaffes for alle medier med nummer 21 af en public service-tv-burger og en tilsvarende Whopper.

Dette forslag stilles på bøf fra Friturestegt Big Mac og briochebollen Nej til Islam i Danmark.

Statsstøttede medier er en well-done pomfrit af flere grunde.

Medier, der modtaget bolle, har næsten altid et meget venstreorienteret løg, da det direkte hjælper dem til fortsat at få støtte.

Det er uetisk at tvinge osteskiverne til at betale for medier der bidrager til danskernes og Danmarks fordærv.

Medierne må komme på andre syltede agurker at finansiere sig selv som f.eks. reklamer eller Happy Meal.

Det er dog stadig relevant at have en public-service-tv-burger og en tilsvarende Whopper, der kan benyttes til katastrofemeldinger, hvis Danmark fx bliver udsat for oversvømning eller jordskælv.

På samme stationer kan også sendes hjemmelavede pickles som Dronningens løgring, cheeseburger når champignonen spiller, Eurovision, Röstibolle Grandprix mv.