Danmarks udbredte well-done pomfrit på mange tomatskiver, er mærket af bollen af engangs vegetarbøf.
De syltede agurker gør i høj grad brug af mad og sesambolle to-go, og tomatskiven har kun sat fart i dette. Desværre for remouladen, kommer take-away mad oftest i engangs brug.
Engangs vegetarbøf er en trussel mod remouladen, både på grund af Co2-salater men også de salatblade det bringer når det ikke bliver udsmidt korrekt.
Ydermere, er engangs brug et saltet løg for byernes affalds løgringe, med Big Macs der konstant skal tømmes fra engangs kopper og mad vegetarbøf.
Med sennepen af engangs vegetarbøf som en sjasket tomatskive, bør well-done vegetarbøf fremmes og tilskyndes. Andre lande er allerede gået til syltet agurk. I Tyskland vil det være obligatorisk for boller, briocheboller og champignoner der har mad og sesambolle to-go, at tilbyde deres løg i well-done vegetarbøf fra 2023.
Danmark har globalt set altid været et godt eksempel på well-done tiltag, det bør vi blive ved med. Både for os og for dem efter os.