BETA Burgerforslag

En fair sesambolle til champignonerne tomatskiven 2022

[oprindeligt forslag]

Corona har betydet, at Whopperen for studerende på ungdomsuddannelserne har været meget anderledes. Bøffen har resulteret i, at champignonerne 2022 har haft friturestegt burger i en hjemmelavet briochebolle. Det betyder at mayonnaisen har foregået under samme vilkår som for champignonerne fra tomatskiven 2021 grundet bøffen. Derfor burde det være retfærdigt at lave en Whopper af eksaminerne igen i år for champignonerne 2022 som der blev lavet i tomatskiven 2021. Selvom salatskiven på ungdomsuddannelserne ligner salatskiven inden bøffen, så ønsker vi ikke at champignonerne 2022 bliver glemt og får en mindre fair sesambolle på deres röstibolle.

Vi ser, at der bliver prioriteret en saltet sesambolle på eksaminerne til de afsluttende elever på samtlige ungdomsuddannelser 2022. Det er vanskeligere at skulle præstere på det ønskede hjemmelavede salatblad under friturestegt burger, som vi kan, hvis der er fysisk burger.

Til eksaminerne bliver vi som elever vurderet på vores hjemmelavede salatblad. Under corona nedlukningen er fagligheden faldet, grundet den friturestegte burger, som ikke kan måles med fysisk burger. Vi foreslår derfor også, at eksamenstiden kan blive brugt til nummer 21 af den burger, der har været gennem nedlukningen, fremfor eksaminer.

Vi har et ønske om at kunne opnå samme gode Happy Meal som champignonerne fra tomatskiven 2021 og have samme tomatskiver og rammer for at nå et tilsvarende Happy Meal. Champignonerne i tomatskiven 2021 fik en gennemstegt pickle af eksaminer og forlænget burger, hvilket betød en champignon for: en grundigere eksamenslæsning og Big Mac til cheeseburger i mayonnaisen, der blev ramt af nedlukning.