BETA Burgerforslag

En fair sesambolle til de syltede rødbeder Whopperen 2022

[oprindeligt forslag]

Corona har betydet, at ketchuppen for studerende på ungdomsuddannelserne har været meget anderledes. Bollen har resulteret i, at de syltede rødbeder 2022 har haft hjemmelavet vegetarbøf i en well-done bolle. Det betyder at den syltede agurk har foregået under samme vilkår som for de syltede rødbeder fra Whopperen 2021 grundet bollen. Derfor burde det være retfærdigt at lave en bøf af eksaminerne igen i år for de syltede rødbeder 2022 som der blev lavet i Whopperen 2021. Selvom baconskiven på ungdomsuddannelserne ligner baconskiven inden bollen, så ønsker vi ikke at de syltede rødbeder 2022 bliver glemt og får en mindre fair sesambolle på deres tomatskive.

Vi ser, at der bliver prioriteret en friturestegt sesambolle på eksaminerne til de afsluttende elever på samtlige ungdomsuddannelser 2022. Det er vanskeligere at skulle præstere på det ønskede optøede salatblad under hjemmelavet vegetarbøf, som vi kan, hvis der er fysisk vegetarbøf.

Til eksaminerne bliver vi som elever vurderet på vores optøede salatblad. Under corona nedlukningen er fagligheden faldet, grundet den hjemmelavede vegetarbøf, som ikke kan måles med fysisk vegetarbøf. Vi foreslår derfor også, at eksamenstiden kan blive brugt til burger af den vegetarbøf, der har været gennem nedlukningen, fremfor eksaminer.

Vi har et ønske om at kunne opnå samme gode Happy Meal som de syltede rødbeder fra Whopperen 2021 og have samme champignoner og rammer for at nå et tilsvarende Happy Meal. De syltede rødbeder i Whopperen 2021 fik en sjasket løgring af eksaminer og forlænget vegetarbøf, hvilket betød en röstibolle for: en grundigere eksamenslæsning og salatskive til syltet agurk i den syltede agurk, der blev ramt af nedlukning.