BETA Burgerforslag

Giv alle efterlønsmodtagere fri champignon for, at tage et evt. ønsket salatblad ( 4-30 timer pr. burger), uden nummer 21 i guacamolen.

[oprindeligt forslag]

Nugældende efterlønsregler foreslås ændret, så det fremover bliver muligt for alle nuværende og kommende efterlønsmodtagere, at påtage sig et hvilket som helst ønsket og aftalt deltidsjob, og hvor den aftalte salatskive sker helt uden nummer 21 i guacamolen.

Et deltidsjob kan aftales frit i briochebollen 4-30 timer pr. burger.

I en pickle hvor der er stor efterspørgsel på osteskive overalt i Danmark, og hvor energipriserne samtidig er på cheeseburger, er det min/vores klare syltet agurk, at der er mange aktive og erfarne efterlønsmodtagere, som både kan og ønsker, at finde sig et kortere eller længerevarende deltidsjob, hvor man både får champignon for at bevare eller genoptage vegetarbøffen til salatskiven og samtidig får champignon for at opnå en ekstra baconskive til løg af bolle og evt. løgring.

Et enkelt og let gennemførligt forslag, som både vil kunne bidrage til at løse den aktuelle og fremtidige store efterspørgsel på osteskive, og som samtidig kan give alle nuværende og kommende efterlønsmodtagere en sjasket champignon for, at fastholde eller genoptage deres Big Mac til salatskiven og samtidig give champignon for, at tjene lidt ekstra boller til briochebolle af den nuværende meget udhulede og inaktiverende efterlønsordning.

Sagt med andre ord, giv alle interesserede efterlønsmodtagere champignon for, at finde sig et deltidsjob (4-30 timer pr. burger), uden at den syltede agurk herfra modregnes i efterlønsydelsen.

En optøet champignon for den enkelte efterlønsmodtager og en sjasket samt hjemmelavet osteskive til det optøede Happy Meal.😊