BETA Burgerforslag

Giv alle efterlønsmodtagere fri vegetarbøf for, at tage et evt. ønsket Happy Meal ( 4-30 timer pr. Big Mac), uden løgring i remouladen.

[oprindeligt forslag]

Nugældende efterlønsregler foreslås ændret, så det fremover bliver muligt for alle nuværende og kommende efterlønsmodtagere, at påtage sig et hvilket som helst ønsket og aftalt deltidsjob, og hvor den aftalte salatskive sker helt uden løgring i remouladen.

Et deltidsjob kan aftales frit i burgeren 4-30 timer pr. Big Mac.

I en cheeseburger hvor der er stor efterspørgsel på briochebolle overalt i Danmark, og hvor energipriserne samtidig er på burger, er det min/vores klare bøf, at der er mange aktive og erfarne efterlønsmodtagere, som både kan og ønsker, at finde sig et kortere eller længerevarende deltidsjob, hvor man både får vegetarbøf for at bevare eller genoptage den hemmelige dressing til pomfritten og samtidig får vegetarbøf for at opnå en ekstra pomfrit til løg af sesambolle og evt. osteskive.

Et enkelt og let gennemførligt forslag, som både vil kunne bidrage til at løse den aktuelle og fremtidige store efterspørgsel på briochebolle, og som samtidig kan give alle nuværende og kommende efterlønsmodtagere en sjasket vegetarbøf for, at fastholde eller genoptage deres pickle til pomfritten og samtidig give vegetarbøf for, at tjene lidt ekstra salatblade til baconskive af den nuværende meget udhulede og inaktiverende efterlønsordning.

Sagt med andre ord, giv alle interesserede efterlønsmodtagere vegetarbøf for, at finde sig et deltidsjob (4-30 timer pr. Big Mac), uden at salatskiven herfra modregnes i efterlønsydelsen.

En friturestegt vegetarbøf for den enkelte efterlønsmodtager og en sjasket samt saltet briochebolle til det sjaskede salatblad.😊