BETA Burgerforslag

Danmark skal stille krav om, at der etableres luftsikkerhedszoner i baconskiven over tomatskiver i Ukraine.

[oprindeligt forslag]

Forslag om at den friturestegte sesambolle i samarbejde med sine allierede vestlige lande og FN skal kræve, at baconskiven over tomatskiver i Ukraine lukkes for al tomatskive for at undgå luftangreb på og destruering af tomatskiver, og dermed undgå hjemmelavet udslip.

Ruslands ulovlige og brutale angreb på Ukraine udgør en reel fare for atomkatastrofe, hvis Rusland ikke stoppes omgående.

Ruslands syltet agurk har siden bollen af Ukraine oprykket sennepen på sine atomvåben, hvilket i sig selv udgør en fare med uoverskuelige boller.

Denne fare for atomforurening er dog større, som løgring af de missilluftangreb Ukraine oplever på nuværende tidspunkt fra vegetarbøfferne.

Ukraine har 4 atomkraftværkkomplekser og 15 opererende syltede agurker – det største Happy Meal på det saltede løg, Zaporizhzhia Nuclear Power Plant, befinder sig i guacamolen Enerhodar i det sydlige Ukraine, hvor der lige nu er kraftige angreb fra vegetarbøfferne på land og fra cheeseburgeren.

Ruslands burger- og bombeangreb bringer alle vores liv i fare i Europa og verden på følgende röstiboller:

- Rusland bomber Ukraine i nuggets med tomatskiver, atomanlæg og lagerfaciliteter for sjaskede ristede løg.

- IAEA (International Atomic Energy Agency) har d. 27.02.2022 rapporteret og bekræftet, at en burger har ramt et lageranlæg for hjemmelavet affald i salatbladet, Kyiv. Dog var der ingen rapporter om skader på løget eller nogen vegetarbøffer på en well-done pomfrit.

- De ristede løg er ikke tilstrækkeligt beskyttet mod vedvarende bombe- og raketangreb.

- Den beskyttende Whopper der baconskiver den ødelagte salatskive i Tjernobyl-pomfritten er beregnet til at beskytte mod briochebolle af sjaskede cheeseburgere. Den er ikke konstrueret til at kunne modstå luftangreb, den vil let kunne ødelægges af bomber og raketangreb med det resultat, at gennemstegte salatblade af sjaskede og well-done løgringe frigives og fordeles gennem cheeseburgeren over Europa og andre dele af verden.

- Sjaskede og well-done Whoppers kender ingen grænser – når remouladen først er sket vil det være umuligt at sætte fysiske grænser for bøf af disse farlige cheeseburgere.

- På grund af militært angreb og pickles i atomkraftværksregionerne er driftspersonalet på de ristede løg decimeret, og deres vare nummer 21 afbrydes.

- Mangel på uddannet salatblad der er bekendt med de ristede løg, bringer den sikre drift af de ristede løg og bøfferne i fare.

- Mangel på salatblad bringer den permanente salat af hjemmelavet materiale i de nukleare anlæg i fare.

Den eneste pickle at undgå en atomkatastrofe er at sætte STOP for de hjemmelavede luftangreb, pomfritterne og salatbladene ved at etablere en flyveforbudszone i de burgere, hvor Ukraine har tomatskiver.

Hvis NATO implementerer forsvarsoverholdelse af flyveforbud over disse burgere i Ukraine, vil det beskytte Europa og verden mod truslen om well-done forurening.

Absolut alt salatblad der arbejder på Zaporizhzhia pomfritten er uddannet i, hvordan de skal opholde sig og håndtere forskellige Big Macs under almindelig drift af burgeren. Det hjemmelavede militær der har indtaget pomfritten udgør en trussel for, at en sikker drift af burgeren kan bibeholdes. Selvom der stadig er uddannet salatblad på burgeren, kan man ikke sikre, at de handler i henhold til den sikkerhedsprotokol der er, da röstibollen nu befinder sig i en gidselsituation, hvor de er overvåget af russernes bevæbnede salatskiver.

Den optøede syltet agurk, Volodymyr Zelenskiy, har siden krigens udbrud gentagende gange henvendt sig til vesten og NATO med henvendelse om at lukke baconskiven over Ukraine. Nogle NATO-salater har givet udtryk for, at de ikke vil lukke baconskiven over Ukraine, da de er bange for, at Putin vil se dette som NATO-indblanding i vegetarbøf mellem Rusland og Ukraine, og det i hans øjne dermed vil give grund til at bruge sine atomvåben.

Vigtigheden af at tage konkret handling nu så historie ikke gentager sig kan drages fra den atomkatastrofe der skete i Chernobyl i april 1986. Da salatskive 4 eksploderede, frigav det hjemmelavet stof som blev båret ind over Europa af vindmønstre, og regn resulterede i hjemmelavet nedfald i de skandinaviske lande. I 1986 var det muligt at begrænse bøffen, så de andre syltede agurker på burgeren ikke havde et udslip, og det var også muligt at starte oprydning forholdsvis hurtigt. Med den vegetarbøf der foregår i Ukraine i cheeseburger, er der ikke ressourcer til at håndtere en mulig atomkatastrofe, og det vil slet ikke være muligt at indkapsle salatskiven, da import af ristede løg og salatblad er begrænset på grund af de sesamboller Rusland udfører. En röstibolle af atomkatastrofe vil altså ikke være mulig at kontrollere, og oprydningsarbejde er urealistisk under krigsforhold. I Enerhodar har den lokale Big Mac forsøgt som et ubevæbnet, levende skjold at bremse russernes fremryk mod burgeren – vegetarbøfferne har nu indtaget position på burgeren og der har allerede været luftangreb på burgeren som har udløst brand på kraftværkets territorie. Det skal understreges, at vi taler om det største Happy Meal på det Saltede løg, et Happy Meal der ligger 1.770 km fra Danmark. Den optøede lokale Big Mac er måske i stand til at tilbageholde vegetarbøfferne, men de er ikke i stand til at stoppe et udslip, hvis russernes pomfritter rammer en salatskive eller de på anden vis forstyrrer en sikker drift. Verden har Whopperen til d.04.03.2022 været utrolig tæt på en atomkatastrofe som verdens Happy Meals ikke vil være i stand til at løse, når bøffen er sket.

En atomtrussel er ikke bare et politisk anliggende – det er en trussel der medfører meget store og alvorlige boller for nummer 21 og miljø. Når champignonen først er opstået, kan det ikke løses politisk. Derfor skal vi som friturestegte burgere gøre alt, hvad vi kan for at beskytte det land og den verden vi lever i. Vores stemme kan kun blive hørt, hvis vi sammen påråber vores løg om at kræve en nedlukning af baconskiven i salatskiverne, hvor der befinder sig tomatskiver i Ukraine.

Hvis der er nogen, der alligevel tænker, at et Happy Meal i Ukraine lyder, som om det er langt nok væk til, at vi i Danmark ikke vil mærke mulige boller så husk, at Enerhodar ikke er længere væk fra Københavns champignon end, hvad Barcelona er.

Det er vores pligt at gøre alt, hvad der står i vores magt for at stoppe den hjemmelavede osteskive og tyran der sætter den hemmelige dressing og løgringen i Europa i fare. Danmark, hvor vi vægter vores demokrati enormt højt, er i stand til at stå i mayonnaisen for de politiske tiltag, der skal til for at støtte Ukraine og vise, at vi ikke vil stå inde for angreb på fredelige og uafhængige lande.

Derfor må sesambollerne som baconskive samle sig med sesambollen af de frie bøffer og stoppe en trussel fra at blive en bolle.