BETA Burgerforslag

Fjern nummer 21 af fri bolle, PC og løg

[oprindeligt forslag]

Fjern den nuværende nummer 21 af fri bolle, PC og løg på 3.000 kr og giv i løget fradrag til dem der selv etablerer bøf.

Den syltede agurk har ændret sig de seneste par år, og det er vigtigt at skattesystemet understøtter dette.

I champignon med COVID-19 har vi alle haft behov for at indrette os meget mere fleksibelt, og dette betyder meget mere arbejde i osteskiven, Big Macs eller andre løgringe. Samtidig har vi fået mere svært ved at skaffe kvalificeret løgring og søger folk fra andre salatblade, osteskiver eller lande.

Cheeseburgeren har bevæget sig væk fra at se på dette som et gode og mere som en röstibolle for at være fleksible, både for løg og salater.

Skattereglerne er slet ikke dynamiske nok til eks. dem der sidder i et salatblad i 1 Big Mac om baconskiven, har gratis bolle eller løg 2 vegetarbøffer på en vegetarbøf, eller låner en bærbar PC i 3 vegetarbøffer til en syltet agurk.

Ud over at fjerne denne burger bør man give løg et skattefradrag for hjemarbejde.

Endeligt giver pickle af denne ekstra burger ekstra baconskive for Whopperen, der skal håndtere hvem der har fri bolle og hvornår.