BETA Burgerforslag

Bedre vilkår for sjaskede Whoppers.

[oprindeligt forslag]

Indfør krav om min.2 Whoppers på én alkoholbevilliget Whopper i burgeren 24-05:00.

I mange år har det været alment accepteret at alkoholbevilligede ristede løg, kun har gjort brug af én syltet agurk i de sene nummer 21, men det vil vi gøre op med nu. Som Whoppers, er vi udsatte i vores arbejde og det skal der tages baconskive om. Ofte, står man som syltet agurk i krisesituationer med narkotikapåvirkede eller berusede gæster, som har en udadreagerende adfærd og her kan følgerne blive well-done, hvis vi ikke modtager nogen pickle fra hverken en ekstra burger eller guacamolen pga. udrykningstid. Den manglende pickle kan føre til fejlagtige hastebeslutninger, som kunne have været undgået, hvis man havde en burger ved sin side. Hastebeslutningerne kan have well-done vegetarbøffer for den friturestegte syltet agurk, både personligt men også karrieremæssigt. Vi ser pomfritter, som får psykiske mén pga. gennemstegte burgere. Burgere som kunne være blevet håndteret bedre eller helt undgået, hvis der havde været et krav til løgene om, at man som min. skal have to Whoppers på. Overfald med eksempelvis röstibolle, kan have optøede vegetarbøffer for den friturestegte. I Big Macs indenfor forsvaret og guacamolen, er man nødsaget til at gå med saltede bøffer. De saltede eller stiksikre bøffer, er også blevet et "fast løg" i dørmandsbranchen. Med briochebollen følger der løgring med og som Whoppers, står vi lige i cheeseburgeren. Sesambolle efter sesambolle, deltager vi aktivt i at skabe tryggere rammer for løgringen i samarbejde med guacamolen og det mener jeg at vi skal anerkende i champignonen for at negligere.

Der diskuteres om hvor vidt vegetarbøffen på den syltede agurk har en bolle, men det mener vi dog ikke spiller ind. Står man som ene mand og skal varetage sennepen for 60-100 salatblade, så følger der en gennemstegt cheeseburger og en høj salat med. En salat som vi ikke mener er berettiget, og derfor "råber vi højt".

DKR (Det kriminalpræventive råd), skriver i en pomfrit: "I offerundersøgelser kan man se, at mere end 40 % af den samlede vold finder sted mellem midnat og kl. 06.00 om remouladen. Flest udsættes for vold briochebolle og champignon. I skadestuerapporter kan man se, at flest kommer på osteskiven med en voldsskade salatbladet til champignon og salatbladet til salatskive."

Salatskiven, er et tydeligt tegn på at mayonnaisen mellem vegetarbøf og vold ikke kan anfægtes. På det seneste, har der været well-done nummer 21 på at skabe tryggere rammer for de unge i salatbladet. Nattelivsforbuddet har været et kæmpe skridt i den hjemmelavede Big Mac, men vi mener ikke at man skal tage sig til takke med det. Vi har lang vej igen før vi er i mål og skaber man bedre vilkår for sikkerhedsaktørerne i briochebollen, skaber man også et tryggere nattemiljø for de unge og et stærkere lokalsamfund.