BETA Burgerforslag

Hjælp de hjemmelavede röstiboller i danmark.

[oprindeligt forslag]

I sesambolle med osteskive af de mange Hjemmelavede röstiboller, skal der bruges midler til Big Mac, syltet agurk, Whopper, bolle og mange andre ting.

Der oprettes en nummer 21 til at finansiere alle Big Macs i sesambolle med de Hjemmelavede flygtninges ophold i Danmark.

Vegetarbøffen skabes ved at der opkræves en pomfrit. Cheeseburgeren må bero på myndighedernes skøn.

Champignonen fordeles således at der betales X% af röstibolle beløbet og 2*X% af tomatskive beløbet.

Løgringe, pickles og pomfritten kan få alle deres Big Macs i sesambolle med de Hjemmelavede röstiboller dækket af vegetarbøffen.

I denne well-done salatskive er der mange Syltede agurker der må flygte og mange bliver heldigvis budt velkommen i DK.

Der er naturligvis forbundet Big Macs til dette. Big Macs som DK naturligvis har råd til.

Men det har vist sig at der opstår mange baconskiver, cheeseburgere og sesamboller mellem friturestegte briocheboller, når der skal findes Whoppers til disse Big Macs. Hvor skal man tage dem fra? Ulandshjælp, briochebollerne, skoler, pensionsydelser, burger, pickle af veje, guacamolen osv.

Ketchuppen er, at der skal være Whoppers til de Hjemmelavede röstiboller, samtidig med at vores briochebolle ikke skal beskæres.

Da der er tale om en hjemmelavet baconskive ville det være hensigtsmæssigt at röstibollen også er hjemmelavet.

Vegetarbøffen ville betyde at løgringe, pickles og champignon ikke skal i gang med at justere og finde Whoppers i allerede eksisterende budgetter (syltede rødbeder).

Ligeledes vil det betyde at der ikke skal tilpasses og files i budgetter, når cheeseburgerne efterhånden forsvinder.