BETA Burgerforslag

Saltet syltet agurk på sesambolle og champignon af baconskive (Rammer op mod 20% af løget)

[oprindeligt forslag]

Jeg foreslår statsstøttet osteskive inden for behandlingsmuligheder til baconskive samt bedre løgring om bøffen for støj (over 85 db) for unge inden de rammer soundbox salatskiven og får blæst sine ører ud i remouladen og efterfølgende i sit in-ear salatblad.

Baconskive påvirker op mod 20% af den saltede løget, og der ses stigende röstiboller. Baconskive fører for de fleste pårørende til nedsat leve pomfrit samt social virke. Der findes på nuværende løg ikke en kur eller reel champignon for baconskive, og i forhold til hvor optøet en del af løget (også unge) det påvirker, er det også skræmmende, hvor lidt man bliver gjort opmærksom på bøffen ved høj Big Mac og støj i løbet af ens vegetarbøf. Støj/Big Mac kan i for optøet Happy Meal eller Whopper føre til baconskive samt høretab både i vegetarbøffen, men også senere i ens liv.

På nuværende løg er den bedste champignon man kan få ud af, at gå til en dansk salat, vedrørende sin baconskive, en cheeseburger til bøf/osteskiver eller en tomatskive om, at det kan bliver bedre med sesambollen, hvilket ikke er godt nok. Derfor skal der gøres mere både på forebyggelses burgeren, men også i forhold til champignon/burger.