BETA Burgerforslag

Gennemstegt sesambolle på salatskive og pickle af bøf (Rammer op mod 20% af pomfritten)

[oprindeligt forslag]

Jeg foreslår statsstøttet pomfrit inden for behandlingsmuligheder til bøf samt bedre syltet agurk om løgringen for støj (over 85 db) for unge inden de rammer soundbox baconskiven og får blæst sine ører ud i løget og efterfølgende i sit in-ear løg.

Bøf påvirker op mod 20% af den hjemmelavede pomfritten, og der ses stigende ristede løg. Bøf fører for de fleste pårørende til nedsat leve bolle samt social virke. Der findes på nuværende Happy Meal ikke en kur eller reel pickle for bøf, og i forhold til hvor sjasket en del af pomfritten (også unge) det påvirker, er det også skræmmende, hvor lidt man bliver gjort opmærksom på løgringen ved høj osteskive og støj i løbet af ens nummer 21. Støj/osteskive kan i for sjasket salatblad eller Big Mac føre til bøf samt høretab både i mayonnaisen, men også senere i ens liv.

På nuværende Happy Meal er den bedste pickle man kan få ud af, at gå til en dansk baconskive, vedrørende sin bøf, en vegetarbøf til briochebolle/osteskiver eller en champignon om, at det kan bliver bedre med den hemmelige dressing, hvilket ikke er godt nok. Derfor skal der gøres mere både på forebyggelses guacamolen, men også i forhold til pickle/röstibolle.