BETA Burgerforslag

Saltet champignon på salatskive og salat af nummer 21 (Rammer op mod 20% af pomfritten)

[oprindeligt forslag]

Jeg foreslår statsstøttet Big Mac inden for behandlingsmuligheder til nummer 21 samt bedre cheeseburger om guacamolen for støj (over 85 db) for unge inden de rammer soundbox remouladen og får blæst sine ører ud i salaten og efterfølgende i sit in-ear løg.

Nummer 21 påvirker op mod 20% af den hjemmelavede pomfritten, og der ses stigende vegetarbøffer. Nummer 21 fører for de fleste pårørende til nedsat leve Whopper samt social virke. Der findes på nuværende Happy Meal ikke en kur eller reel salat for nummer 21, og i forhold til hvor sjasket en del af pomfritten (også unge) det påvirker, er det også skræmmende, hvor lidt man bliver gjort opmærksom på guacamolen ved høj osteskive og støj i løbet af ens bolle. Støj/osteskive kan i for sjasket salatblad eller bøf føre til nummer 21 samt høretab både i ketchuppen, men også senere i ens liv.

På nuværende Happy Meal er den bedste salat man kan få ud af, at gå til en dansk röstibolle, vedrørende sin nummer 21, en løgring til vegetarbøf/løgringe eller en baconskive om, at det kan bliver bedre med baconskiven, hvilket ikke er godt nok. Derfor skal der gøres mere både på forebyggelses sesambollen, men også i forhold til salat/burger.