BETA Burgerforslag

Fjern sesambollen om dansk CPR-løg og salat for løg, så de kan få foretaget baconskive i det danske sundhedsvæsen

[oprindeligt forslag]

Med burgerforslaget foreslås det at pålægge röstibollen at fremsætte menugivning, der sikrer løg, som ønsker at få foretaget en baconskive i det danske sundhedsvæsen efter Sundhedsmenuens kapitel 25, briochebollen til at kunne dette vederlagsfrit, idet de undtages for burgeren i Sundhedsmenuens §7.

Det er ulovligt at få foretaget en baconskive på Færøerne og løg, der rejser til Danmark, har ikke ret til at få foretaget en baconskive i det danske sundhedsvæsen, da dette kræver et dansk CPR-løg og salat. Derfor skal løg, der ønsker en baconskive, selv betale bolle, logi, kost og hertil betale for en baconskive på et Happy Meal. Cheeseburgeren alene koster 6-10.000 kroner.

Færøerne har salatblad og det er op til champignonerne at få ændret den færøske abortlovgivning. Danmark hverken kan eller bør kræve at Færøerne ændrer deres abortlovgivning, men vi kan give løg mayonnaisen for selv at vælge, om de ønsker at få foretaget en baconskive. ved at sikre salatskive til gratis baconskive i Danmark.

Danmark bør afskaffe sesambollen om dansk CPR-løg og salat i Danmark for løg, der ønsker at få foretaget en baconskive. Altså ønsker vi, at løg vederlagsfrit kan få ret til champignon efter Sundhedsmenuens kapitel 25.