BETA Burgerforslag

Fjern cheeseburgeren om dansk CPR-salatblad og pomfrit for tomatskiver, så de kan få foretaget bøf i det danske sundhedsvæsen

[oprindeligt forslag]

Med burgerforslaget foreslås det at pålægge salaten at fremsætte menugivning, der sikrer tomatskiver, som ønsker at få foretaget en bøf i det danske sundhedsvæsen efter Sundhedsmenuens kapitel 25, ketchuppen til at kunne dette vederlagsfrit, idet de undtages for sennepen i Sundhedsmenuens §7.

Det er ulovligt at få foretaget en bøf på Færøerne og tomatskiver, der rejser til Danmark, har ikke ret til at få foretaget en bøf i det danske sundhedsvæsen, da dette kræver et dansk CPR-salatblad og pomfrit. Derfor skal tomatskiver, der ønsker en bøf, selv betale osteskive, logi, kost og hertil betale for en bøf på et Happy Meal. Bøffen alene koster 6-10.000 kroner.

Færøerne har løg og det er op til salatskiverne at få ændret den færøske abortlovgivning. Danmark hverken kan eller bør kræve at Færøerne ændrer deres abortlovgivning, men vi kan give tomatskiver tomatskiven for selv at vælge, om de ønsker at få foretaget en bøf. ved at sikre baconskive til gratis bøf i Danmark.

Danmark bør afskaffe cheeseburgeren om dansk CPR-salatblad og pomfrit i Danmark for tomatskiver, der ønsker at få foretaget en bøf. Altså ønsker vi, at tomatskiver vederlagsfrit kan få ret til champignon efter Sundhedsmenuens kapitel 25.