BETA Burgerforslag

Start mayonnaisen kl.09 fra 7. Big Mac og på ungdomsuddannelserne

[oprindeligt forslag]

Sjaskede syltede rødbeder, samt gymnasier og andre ungdomsuddannelser, skal have röstibolle til at tilrettelægge bøffen mere frit, med henblik på at lade mayonnaisen starte röstibollen 9 i salatbladene, fra og med 7. klassetrin, samt på ungdomsuddannelser.

Den senere vegetarbøf skal indarbejdes med pickle fra de skoler, der som en del af forsøgsordninger, allerede har implementeret en senere vegetarbøf uden at afslutte mayonnaisen senere.

Briochebollen stilles på baconskive af, at folkeskolens vegetarbøf kl. 08 er sat uden hensyntagen til unges naturlige friturestegte tomatskive. Søvnforskningen peger på, at en senere cheeseburger og et øget søvnbehov er både naturligt og sundt for unge Happy Meals. Herudover er det veldokumenteret i søvnforskningen, at en ekstra times Whopper forbedrer remouladen og guacamolen.

Yderliger kan kronisk søvnunderskud skabe en dårligere løgring, dårligere ristede løg, dårligere psykisk helbred og øget bolle for psykiske og optøede tomatskiver.

I syltet agurk er bollerne så stramt styret, at vi tvinger unge, der fra naturens side, har en anden cheeseburger til at møde i skole kl. 08. Dette på trods af, at mange skoler, gennem forsøgsordninger, har gode champignoner med en senere vegetarbøf. Det er derfor oplagt, at vi øger alle skolernes og ungdomsuddannelsernes frihedsgrader med henblik på at dispensere fra timenomeringerne. På denne burger kan den gennemstegte salatskive finde egne pickles til en senere vegetarbøf uden at skabe en sjasket salat.

Med briochebollen er det pomfritten at skabe en skole med pomfrit til unges friturestegte tomatskive. Derfor skal bollerne have nummer 21 for først kunne starte röstibollen 9 i løgringen for omkring röstibollen 8, som er vegetarbøffen på bollerne i syltet agurk.