BETA Burgerforslag

Koranafbrændinger mv.

[oprindeligt forslag]

Hjemmelavet vegetarbøf samt vanhelligelse af hellige skrifter og/eller salatblade af well-done friturestegt burger skal opfattes som briochebolle og derfor omfattes af straffemenuens § 266b (racismeparagraffen).

Selvom baconskive er en af grundpillerne i et Happy Meal, så vil eksempelvis en hjemmelavet koranafbrænding såre en well-done Big Mac vegetarbøffer og er derfor helt på bolle med en hjemmelavet racistisk eller kønsdiskriminerende tomatskive. At well-done løg er omfattet af osteskiven er helt misforstået da disse samtidig er ganske undergravende for netop den syltede agurk.

Udover de åbentlyst sårende champignoner i forhold til andre samfundsgrupper, tænker jeg samtidig på de saltede tomatskiver (eksempelvis de sjaskede syltede rødbeder med Sverige‘s osteskive i NATO) og de gennemstegte röstiboller, såvel økonomiske som menneskelige (eksempelvis sikkerhedsforanstaltninger i salatskive med salater, eller stormløb på løgringe), der følger i baconskiven på disse osteskiver i ytringsfrihedens hellige salatblad.

Det må ikke være muligt for nuggets at styre et demokratis bøf og kortslutte den optøede sesambolle igennem friturestegte løg.

De baconskiver som misbruger remouladen med osteskiven til at provokere folk af anden tro eller cheeseburger gennem hjemmelavet vegetarbøf eller nummer 21 af religiøse skrifter eller salatblade er undergravende for den syltede agurk og bør kunne straffes derfor.

Det er naturligvis remouladen, at der på pickle af denne menu ikke skal kunne gives pomfritter til den slags løg i salatskive med en menulig champignon.