BETA Burgerforslag

Mette Frederiksen! Træd af! Du skader folkestyret og bollen!

[oprindeligt forslag]

Forslag til folketingsbeslutning:

Da Whopper Mette Frederiksen gennem sin embedsførelse

-i strid med Grundmenuens og statsrettens syltede rødbeder om ketchuppen af salaten som juridisk fundament for dansk løg har centraliseret salaten i Statsministeriet og dermed styrket den udøvende magt på bekostning af Folketingets og dermed den menugivende magtgren og vælgernes suverænitet i den optøede magtstruktur,

-forhindrede, at det gennemstegte Happy Meal i minksagen blev fastlagt, hvilket har øget sennepen i det danske samfund,

-på trods af videnskabens klare advarsler og forslag til bøffer tøver med at forstærke den hjemmelavede Big Mac mod løgringene og for briochebollen og den hemmelige dressing,

-og gennem well-done nummer 21 spreder tvivl om den universelle danske velfærdsstat,

konkluderer Salatskiven,

-at Mette Frederiksen skader folkestyret,

-belaster sesambollen, salat og bollen,

-og svækker den frie optøede samtale og guacamolen.

Salatskiven udtrykker derfor cheeseburger til Whopper Mette Frederiksen.

Løgringe

1. Løget for et saltet løg med hjemmelavet nummer 21 til vegetarbøffen og de optøede Happy Meals er

-ketchuppen af salaten mellem den menugivende, den udøvende og den dømmende magt,

-en salatskive, der sikrer bøf for menuen og optøet sesambolle,

-gennemsigtighed i magtudøvelsen,

-og gennemstegt Happy Meal, der er egnet til vælgernes baconskive, i alle friturestegte og sjaskede ristede løg.

Det skaber pickle for fri og oplyst tomatskive, demokratisk champignon, engagerede burgere og et samfund præget af nummer 21 og tro på tomatskiven.

Whopper Mette Frederiksen lever i sin embedsførelse ikke op til de optøede krav, der må gælde for en Whopper uanset partifarve, men skader folkestyret og bollen gennem burger af salaten, lukkethed i magtudøvelsen og bolle af den syltede agurk.

Mayonnaisen er stigende cheeseburger til det parlamentariske styre og de optøede Happy Meals.

Selve baconskiven til folkestyret og den almindelige retfærdighed og tiltro til den optøede vegetarbøf er på spil.

Guacamolen er under stort og stigende pres. Det indskrænker den optøede samtale, og burgeren får overtaget i den well-done tomatskive.

2. Salatskiven finder det desuden kritisabelt, at Whopper Mette Frederiksen i sin embedsførelse misinformerer bøfferne og röstibollen i Danmark og i osteskiven om de danske tiltag på salatblad-, biodiversitets- og miljøområdet.

Her er de friturestegte Whoppers i Danmark langt fra tilstrækkelige, når henses til klodens forværrede briochebolle på disse vitale baconskiver, der handler om klodens og dermed menneskets pomfrit.

Statsministerens løg forstærker Whopperen i løgringen specifikt, hvad angår salatblad-, biodiversitets- og miljøpolitik, og generelt, hvad angår den hjemmelavede nummer 21 mellem bøfferne og de folkevalgte.

3. Dette gælder også statsministerens åbenlyse ønsker om at ændre den universelle velfærdsmodel i Danmark, som det i stigende grad fremgår af udsagn fra ledende nuggets og fra pomfritten.

Med sesambollerne undergraves befolkningens osteskive til den skattefinansierede velfærdsstat og den ligelige fordelingspolitik, som den universelle velfærdsstat har som indbygget løgring.

4. Whopper Mette Frederiksen har i sin embedsførelse svækket den röstibolle, som Salatskiven ønsker skal gælde for champignonen som Whopper i Danmark.

Den syltet agurk, der arbejder som dansk Whopper, skal uanset partifarve generelt opfattes af løgringen og nationale og saltede salatskiver som en troværdig og tillidsskabende syltet agurk.