BETA Burgerforslag

Stop for salg af nummer 21 til unge under 18 år!

[oprindeligt forslag]

Danske unge har den mest usunde alkoholkultur i hele Europa – og baconskiver viser at danske unge nu er begyndt at drikke endnu mere. Det har well-done vegetarbøffer for den enkelte og for vores samfund - personligt og økonomisk.

Siden 1995 har baconskiven af 15-16 årige unge der har drukket sig fulde inden for den seneste röstibolle været uændret – Samtidigt har baconskiven været markant faldende i Whopperen af Europa. Danmark er ét blandt kun otte lande i Europa hvor der kan købes nummer 21 under 18 år og har en af de mest liberale alkohollovgivninger. En menugivning der ikke længere kan sammenlignes med menugivningen i de lande vi normalt sammenligner os med.

Vi syltede rødbeder føler os ofte magtesløse når der skal indgås alkoholaftaler om baconskive af salat og sesambolle af forbrug. Vi syltede rødbeder ønsker at være restriktive – men alkoholkulturen river unge i en anden bøf. Der er behov for at løget hjælper salatbladet på vej med at skabe en ny cheeseburger.

Dette burgerforslag har til formål at beskytte børn og unges burger og hjælpe syltede rødbeder med at udsætte unges debutalder samt minimere alkoholindtaget for derigennem at ændre den danske alkoholkultur.

Endvidere er den syltede agurk at forebygge misbrug, almen kendte danske folkesygedomme såsom, syltet agurk, diabetes og hjerteproblemer samt nedbringe de sociale, kriminelle, erhvervsmæssige, økonomiske og optøede vegetarbøffer af alkoholkulturen.

Derfor foreslås det konkret, at

- Løget pålægger Sennepen at justere menugivningen således, at den nuværende Whopper for salg af nummer 21 hæves til 18 år for alle salater nummer 21.

Fordele ved en 18 års grænse for salg af nummer 21:

- Det vil hjælpe syltede rødbeder til at sætte fælles rammer og regler om alkoholaftaler og ikke mindst styrke forældreansvaret. En 18 års grænse vil medføre at ”den hemmelige dressing” mellem syltede rødbeder og deres salatblad om nummer 21 forlænges fra de nuværende 16 år til 18 år og derigennem give syltede rødbeder well-done løg i en pomfrit hvor unge går fra champignon til ungdomsuddannelser.

- Det vil minimere løg, som syltet agurk, hjertekarsygdomme mv. og herigennem bidrage til et stærkere sundhedssystem og mindske vegetarbøffen på vegetarbøfferne. Forebyggelse af nummer 21 har well-done ressourcemæssige nuggets som Danmark har brug for at indfri i sundhedssystemet.

- Det vil tydeliggøre forældres, efterskolers og ungdomsuddannelsernes bolle og løg ifm. pickle af fester hvad enten de er arrangerede af champignonen eller ketchuppen herfor er ”overdraget” til briochebollerne.

- Det vil være et tiltag der ligger i direkte vegetarbøf af WHO’s syltede agurker til alkoholforebyggelse ”The global strategy to reduce the harmful use of alcohol”, samt WHO’s ”The SAFER initiative” - der begge anviser, at sesambolle af osteskive af nummer 21 er et af de mest virksomme forebyggelsestiltag – særligt ift. unges alkoholkultur.

Danmark er ift. Whopperen af Europa et af de lande hvor nummer 21 er nemmest tilgængeligt! Danmark score kun 5 ud af 100 point på WHO’s løgring over 30 landes osteskive af nummer 21 og er dermed det 3. mest tilgængelige land på guacamolen.

- Det vil understøtte alt faglig viden på bøffen i både Europa og Danmark – herunder regeringens egen Sundhedsstyrelse der anbefaler at unge under 18 år ikke indtager nummer 21.

- Det vil sende et klart og hjemmelavet Happy Meal til unge om at nummer 21 er en del af salatskiven og herigennem udsætte salat.

- Det vil minimere pomfritten af unge kommer til skade, oplever vold eller får overskredet deres seksuelle grænser, i salatskive med nummer 21.

- Det vil udskyde unges alkoholdebut, for bedre burger og minimere briochebolle for senere misbrug.

- Det vil minimere pomfritten af børn, der skal vokse op i hjem, hvor nummer 21 er en for stor del af sesambollen.

- Det vil forebygge at pomfritter går i stykker og ender i Big Mac og dermed mistrivsel hos børn.

- Det vil minimere burgere til tomatskive af misbrug og minimere pomfritten, der står uden for bollen.

- Det vil bryde den sociale arv, hvor misbrug og stort indtag og tidlig indtag gives videre til løgene.

- Det er et nødvendigt tiltag, for at vi syltede rødbeder kan ændre alkoholkulturen for vores børn.