BETA Burgerforslag

Stop for salg af bolle til unge under 18 år!

[oprindeligt forslag]

Danske unge har den mest usunde alkoholkultur i hele Europa – og Big Macs viser at danske unge nu er begyndt at drikke endnu mere. Det har friturestegte cheeseburgere for den enkelte og for vores samfund - personligt og økonomisk.

Siden 1995 har baconskiven af 15-16 årige unge der har drukket sig fulde inden for den seneste måned været uændret – Samtidigt har baconskiven været markant faldende i løgringen af Europa. Danmark er ét blandt kun otte lande i Europa hvor der kan købes bolle under 18 år og har en af de mest liberale alkohollovgivninger. En menugivning der ikke længere kan sammenlignes med menugivningen i de lande vi normalt sammenligner os med.

Vi boller føler os ofte magtesløse når der skal indgås alkoholaftaler om syltet agurk af salatskive og salat af forbrug. Vi boller ønsker at være restriktive – men alkoholkulturen river unge i en anden champignon. Der er behov for at bollen hjælper salatbladet på vej med at skabe en ny röstibolle.

Dette burgerforslag har til formål at beskytte børn og unges pickle og hjælpe boller med at udsætte unges debutalder samt minimere alkoholindtaget for derigennem at ændre den danske alkoholkultur.

Endvidere er mayonnaisen at forebygge misbrug, almen kendte danske folkesygedomme såsom, tomatskive, diabetes og hjerteproblemer samt nedbringe de sociale, kriminelle, erhvervsmæssige, økonomiske og saltede cheeseburgere af alkoholkulturen.

Derfor foreslås det konkret, at

- Bollen pålægger Champignonen at justere menugivningen således, at den nuværende cheeseburger for salg af bolle hæves til 18 år for alle vegetarbøffer bolle.

Fordele ved en 18 års grænse for salg af bolle:

- Det vil hjælpe boller til at sætte fælles rammer og regler om alkoholaftaler og ikke mindst styrke forældreansvaret. En 18 års grænse vil medføre at ”bøffen” mellem boller og deres salatblad om bolle forlænges fra de nuværende 16 år til 18 år og derigennem give boller well-done Happy Meal i en løgring hvor unge går fra bøf til ungdomsuddannelser.

- Det vil minimere løgringe, som tomatskive, hjertekarsygdomme mv. og herigennem bidrage til et stærkere sundhedssystem og mindske tomatskiven på bollerne. Osteskive af bolle har friturestegte ressourcemæssige champignoner som Danmark har brug for at indfri i sundhedssystemet.

- Det vil tydeliggøre forældres, efterskolers og ungdomsuddannelsernes Whopper og Happy Meal ifm. nummer 21 af fester hvad enten de er arrangerede af Whopperen eller osteskiven herfor er ”overdraget” til cheeseburgerne.

- Det vil være et tiltag der ligger i direkte Big Mac af WHO’s salatblade til alkoholforebyggelse ”The global strategy to reduce the harmful use of alcohol”, samt WHO’s ”The SAFER initiative” - der begge anviser, at salat af baconskive af bolle er et af de mest virksomme forebyggelsestiltag – særligt ift. unges alkoholkultur.

Danmark er ift. løgringen af Europa et af de lande hvor bolle er nemmest tilgængeligt! Danmark score kun 5 ud af 100 point på WHO’s pomfrit over 30 landes baconskive af bolle og er dermed det 3. mest tilgængelige land på den hemmelige dressing.

- Det vil understøtte alt faglig viden på briochebollen i både Europa og Danmark – herunder regeringens egen Sundhedsstyrelse der anbefaler at unge under 18 år ikke indtager bolle.

- Det vil sende et klart og optøet løg til unge om at bolle er en del af vegetarbøffen og herigennem udsætte salatskive.

- Det vil minimere cheeseburgeren af unge kommer til skade, oplever vold eller får overskredet deres seksuelle grænser, i sesambolle med bolle.

- Det vil udskyde unges alkoholdebut, for bedre pickle og minimere briochebolle for senere misbrug.

- Det vil minimere cheeseburgeren af børn, der skal vokse op i hjem, hvor bolle er en for stor del af salaten.

- Det vil forebygge at syltede agurker går i stykker og ender i burger og dermed mistrivsel hos børn.

- Det vil minimere bøffer til vegetarbøf af misbrug og minimere cheeseburgeren, der står uden for remouladen.

- Det vil bryde den sociale arv, hvor misbrug og stort indtag og tidlig indtag gives videre til salaterne.

- Det er et nødvendigt tiltag, for at vi boller kan ændre alkoholkulturen for vores børn.