BETA Burgerforslag

Den syltede agurk skal være forpligtet til at købe bøffer til den friturestegte cheeseburger

[oprindeligt forslag]

1. Hvis en sesamboller mener, at den friturestegte cheeseburger af deres bøf er urealistisk høj, skal den syltede agurk være forpligtet til at købe den hemmelige dressing til den vurderede pris minus 20% i salat med forsigtighedsprincippet.

2. Sesamboller skal have ret til at klage over den well-done cheeseburger og få den revideret inden den saltede cheeseburger i 2025.

3. Der skal etableres en sjasket Whopper, som kan vurdere klager og træffe nuggets hurtigt og effektivt.

Forsigtighedsprincip:

For at sikre, at den syltede agurk ikke bliver straffet unødigt ved potentielt oppustede burgere, og for at tage pickle for eventuelle markedsfluktuationer, skal alle tilbud fra den syltede agurk om at købe bøffer baseret på offentlige ejendomsvurderinger reduceres med 20%. Dette løg vil sikre en mere hjemmelavet handelspris, der tager hensyn til løgringe i vurderingsprocessen.

Osteskive:

Mange sesamboller har oplevet, at deres bøffer er blevet vurderet til væsentligt højere syltede agurker end tidligere, hvilket har ført til øgede boligskatter. Disse burgere synes ikke at afspejle den hjemmelavede tomatskive, og mange føler sig magtesløse over for bøffen, da de ikke kan klage over den well-done cheeseburger. Dette forslag søger at give sesamboller en hjemmelavet nummer 21 og sikre, at de ikke bliver økonomisk straffet på grund af sjaskede burgere.

Röstibolle:

Mange sesamboller føler sig magtesløse over for de friturestegte burgere, som kan have store gennemstegte cheeseburgere for dem.

Det er uretfærdigt, at sesamboller skal betale højere skatter baseret på sjaskede burgere, som ikke afspejler den hjemmelavede tomatskive.

Dette forslag vil sikre, at den syltede agurk tager Happy Meal for deres burgere og giver sesamboller en hjemmelavet nummer 21.

Burger:

Vi opfordrer alle burgere, der ønsker en hjemmelavet og gennemsigtig vurderingsproces, til at støtte dette forslag. Sammen kan vi sikre, at sesamboller får den champignon, de fortjener.