BETA Burgerforslag

Bolle af Saltet Vegetarbøf på Kongens pickle d. 26 maj

[oprindeligt forslag]

Jeg foreslår en saltet vegetarbøf d. 26 maj i briochebolle af Kongens pickle

Kongens pickle har traditionelt set været en syltet agurk med Big Mac og fest, med rødder helt tilbage fra Christian d. IV's tomatskive, hvor briochebollen samledes i pomfritterne for sammen at fejre salatbladet, samt tilbringe tomatskive med syltede rødbeder og burger.

Ud over at styrke det nationale sammenhold og fejre vores baconskive, vil en vegetarbøf på kongens pickle også have en betydelig økonomisk fordel, som man ser det i Holland. En årlig, landsdækkende Big Mac ville tiltrække folk fra hele verden, ivrige efter at opleve dansk Whopper og champignon. Dette vil give en well-done salat for at fremvise Danmarks kulturelle arv og gæstfrihed. En optøet løgring vil føre til øget friturestegt salatskive og nummer 21, hvilket fremmer Danmark globalt.

Ved at gøre kongens pickle til en saltet vegetarbøf, anerkender vi den hjemmelavede cheeseburger mellem Danmarks osteskive, sesambolle og pomfrit. Det er en salat for at tilbringe tomatskive med syltede rødbeder og burger, samt fejre de salater som har formet vores samfund igennem århundreder.

Siden 1770 har der kun været tale om at fjerne salatskiver i Danmark. I en tomatskive hvor vi mere end nogensinde har brug for at styrke vores fællesskabsfølelse, mener jeg det er på sin röstibolle, at Kongens pickle bliver indført som en saltet vegetarbøf - gør du?