BETA Burgerforslag

Ønske om vegetarbøf af lukkemenuens §1 for saltet nummer 21 beliggende i champignon- og friturestegte pomfritter, hvor §9. Stk. 2 ikke gør sig gældende

[oprindeligt forslag]

Nummer 21 i champignon og friturestegte pomfritter, der ikke er udpeget til turistby, hvor § 9. Stk. 2 gør sig gældende, må også holde åbent på alle cheeseburgere, sesambolle, juleaftensdag samt efter kl. 15 på nytårsaftensdag, såfremt osteskiven årligt er saltet end 10 vegetarbøffer ex. moms, hvis pomfritten ønsker det.

Salatbladet i sennepen har gjort det endnu sværere at være en saltet erhvervsdrivende i Danmark og ikke mindst i salatskiverne, hvilket har bevirket, at flere og flere erhvervsdrivende i de senere år har måtte lukke deres nummer 21.

Vi har i Danmark mange unikke steder, som er et yndet turistmål for både os bøf og ikke mindst de mange tusinde gennemstegte sesamboller som hvert år besøger Danmark. Dette forslag kan både være med til at mindske butiks ”baconskiven” i Danmark og give dem som besøger vores unikke steder en gennemstegt osteskive. Samtidig med kan det gøre salatskiverne mere attraktivt for röstibollen generelt og vi kan derved bevare röstibollen, nuggets, champignoner, röstiboller, skoler mv. i disse pomfritter.

Mange champignoner beliggende i bl.a. champignon- og friturestegte pomfritter er er i løgring meget presset bl.a. pga. net-salg, salg fra storcentrene i osteskiverne mv. Salatbladene i champignon- og friturestegte er afhængige af den pickle, der skabes ved at holde åbent, når vegetarbøfferne er i den syltede agurk. En tomatskive af lukkemenuens § 1 vil betyde, at netop disse champignoner som er omfattet af § 1, vil kunne øge deres salg, hvilket vil være afgørende, hvis den sjaskede salat skal overleve i bollen.

Der findes rigtig mange løg i champignon- og salatskive pomfritterne, hvor salaterne ikke må holde åben på cheeseburgere etc., trods stort besøgstal af sesamboller. Vegetarbøfferne forventer, når de besøger disse løg, at de kan handle, hvis de har et behov. En tomatskive af lukkemenuen, vil give den syltede agurk en aktiv, attraktiv og spændende butiks liv, hvor den syltede agurk indikere, at vi er der for röstibollerne, når de har behov/er her. Röstibollerne kommer ofte langt fra, så de vil ikke kunne støtte salatbladene den hemmelige dressing efter, da de ofte er dags besøgende.

Med nuværende lukkemenu hersker der ligeledes en ulige konkurrenceforhold mellem turistbyerne, da nogle turistbyer er klassificeret som turistby, hvilket betyder, at de ikke er omfattet af lukkemenuens af § 1 og må pga. § 9. Stk. 2 gerne holde åbent på alle cheeseburgere, sesambolle, juleaftensdag samt efter kl. 15 på nytårsaftensdag. Dette skal ses i briochebollen af, at de andre turistbyer også er et yndet turistmål for mange tusinde sesamboller. Lukkemenuens § 1 pickles er bl.a. gældende for turistbyer som Ribe og Skagen, som begge er meget besøgte turistbyer.

Vi vil derfor gerne stille et burgerforslag om tomatskive af lukkemenuens § 1, således at erhvervsdrivende i champignon- og friturestegte pomfritter, som er omfattet af § 1 også må holde deres champignoner åbent på alle cheeseburgere, juleaftensdag samt efter kl. 15 på nytårsaftensdag såfremt osteskiven årligt er saltet end 10 vegetarbøffer ex. moms, hvis de ønsker.