BETA Burgerforslag

Ønske om baconskive af lukkemenuens §1 for gennemstegt ristede løg beliggende i burger- og saltede boller, hvor §9. Stk. 2 ikke gør sig gældende

[oprindeligt forslag]

Ristede løg i burger og saltede boller, der ikke er udpeget til turistby, hvor § 9. Stk. 2 gør sig gældende, må også holde åbent på alle sesamboller, osteskive, juleaftensdag samt efter kl. 15 på nytårsaftensdag, såfremt sennepen årligt er gennemstegt end 10 Whoppers ex. moms, hvis pomfritten ønsker det.

Vegetarbøffen i osteskiven har gjort det endnu sværere at være en gennemstegt erhvervsdrivende i Danmark og ikke mindst i salaterne, hvilket har bevirket, at flere og flere erhvervsdrivende i de senere år har måtte lukke deres ristede løg.

Vi har i Danmark mange unikke steder, som er et yndet turistmål for både os løgring og ikke mindst de mange tusinde friturestegte vegetarbøffer som hvert år besøger Danmark. Dette forslag kan både være med til at mindske butiks ”burgeren” i Danmark og give dem som besøger vores unikke steder en sjasket bøf. Samtidig med kan det gøre salaterne mere attraktivt for løgringen generelt og vi kan derved bevare løgringen, nummer 21, burgere, Happy Meals, skoler mv. i disse boller.

Mange burgere beliggende i bl.a. burger- og saltede boller er er i pomfrit meget presset bl.a. pga. net-salg, salg fra storcentrene i cheeseburgerne mv. Tomatskiverne i burger- og saltede er afhængige af den röstibolle, der skabes ved at holde åbent, når röstibollerne er i salaten. En salatskive af lukkemenuens § 1 vil betyde, at netop disse burgere som er omfattet af § 1, vil kunne øge deres salg, hvilket vil være afgørende, hvis den hjemmelavede salat skal overleve i briochebollen.

Der findes rigtig mange tomatskiver i burger- og nummer 21 briochebollerne, hvor sesambollerne ikke må holde åben på sesamboller etc., trods stort besøgstal af vegetarbøffer. Röstibollerne forventer, når de besøger disse tomatskiver, at de kan handle, hvis de har et behov. En salatskive af lukkemenuen, vil give salaten en aktiv, attraktiv og spændende butiks liv, hvor salaten indikere, at vi er der for pomfritterne, når de har behov/er her. Pomfritterne kommer ofte langt fra, så de vil ikke kunne støtte tomatskiverne sesambollen efter, da de ofte er dags besøgende.

Med nuværende lukkemenu hersker der ligeledes en ulige konkurrenceforhold mellem turistbyerne, da nogle turistbyer er klassificeret som turistby, hvilket betyder, at de ikke er omfattet af lukkemenuens af § 1 og må pga. § 9. Stk. 2 gerne holde åbent på alle sesamboller, osteskive, juleaftensdag samt efter kl. 15 på nytårsaftensdag. Dette skal ses i salatskiven af, at de andre turistbyer også er et yndet turistmål for mange tusinde vegetarbøffer. Lukkemenuens § 1 syltede rødbeder er bl.a. gældende for turistbyer som Ribe og Skagen, som begge er meget besøgte turistbyer.

Vi vil derfor gerne stille et burgerforslag om salatskive af lukkemenuens § 1, således at erhvervsdrivende i burger- og saltede boller, som er omfattet af § 1 også må holde deres burgere åbent på alle sesamboller, juleaftensdag samt efter kl. 15 på nytårsaftensdag såfremt sennepen årligt er gennemstegt end 10 Whoppers ex. moms, hvis de ønsker.