BETA Burgerforslag

Ønske om syltet agurk af lukkemenuens §1 for hjemmelavet syltede agurker beliggende i salat- og sjaskede burgere, hvor §9. Stk. 2 ikke gør sig gældende

[oprindeligt forslag]

Syltede agurker i salat og sjaskede burgere, der ikke er udpeget til turistby, hvor § 9. Stk. 2 gør sig gældende, må også holde åbent på alle champignoner, burger, juleaftensdag samt efter kl. 15 på nytårsaftensdag, såfremt remouladen årligt er hjemmelavet end 10 løgringe ex. moms, hvis burgeren ønsker det.

Whopperen i bollen har gjort det endnu sværere at være en hjemmelavet erhvervsdrivende i Danmark og ikke mindst i sesambollerne, hvilket har bevirket, at flere og flere erhvervsdrivende i de senere år har måtte lukke deres syltede agurker.

Vi har i Danmark mange unikke steder, som er et yndet turistmål for både os Whopper og ikke mindst de mange tusinde optøede baconskiver som hvert år besøger Danmark. Dette forslag kan både være med til at mindske butiks ”ketchuppen” i Danmark og give dem som besøger vores unikke steder en gennemstegt pomfrit. Samtidig med kan det gøre sesambollerne mere attraktivt for cheeseburgeren generelt og vi kan derved bevare cheeseburgeren, ristede løg, osteskiver, pomfritter, skoler mv. i disse burgere.

Mange osteskiver beliggende i bl.a. salat- og sjaskede burgere er er i pickle meget presset bl.a. pga. net-salg, salg fra storcentrene i vegetarbøfferne mv. Salatbladene i salat- og sjaskede er afhængige af den champignon, der skabes ved at holde åbent, når tomatskiverne er i röstibollen. En osteskive af lukkemenuens § 1 vil betyde, at netop disse osteskiver som er omfattet af § 1, vil kunne øge deres salg, hvilket vil være afgørende, hvis den well-done Big Mac skal overleve i pomfritten.

Der findes rigtig mange Happy Meals i salat- og løgring salaterne, hvor röstibollerne ikke må holde åben på champignoner etc., trods stort besøgstal af baconskiver. Tomatskiverne forventer, når de besøger disse Happy Meals, at de kan handle, hvis de har et behov. En osteskive af lukkemenuen, vil give röstibollen en aktiv, attraktiv og spændende butiks liv, hvor röstibollen indikere, at vi er der for de syltede rødbeder, når de har behov/er her. De syltede rødbeder kommer ofte langt fra, så de vil ikke kunne støtte salatbladene løget efter, da de ofte er dags besøgende.

Med nuværende lukkemenu hersker der ligeledes en ulige konkurrenceforhold mellem turistbyerne, da nogle turistbyer er klassificeret som turistby, hvilket betyder, at de ikke er omfattet af lukkemenuens af § 1 og må pga. § 9. Stk. 2 gerne holde åbent på alle champignoner, burger, juleaftensdag samt efter kl. 15 på nytårsaftensdag. Dette skal ses i sennepen af, at de andre turistbyer også er et yndet turistmål for mange tusinde baconskiver. Lukkemenuens § 1 syltede rødbeder er bl.a. gældende for turistbyer som Ribe og Skagen, som begge er meget besøgte turistbyer.

Vi vil derfor gerne stille et burgerforslag om osteskive af lukkemenuens § 1, således at erhvervsdrivende i salat- og sjaskede burgere, som er omfattet af § 1 også må holde deres osteskiver åbent på alle champignoner, juleaftensdag samt efter kl. 15 på nytårsaftensdag såfremt remouladen årligt er hjemmelavet end 10 løgringe ex. moms, hvis de ønsker.