BETA Burgerforslag

Løg til statsminimister Mette Frederiksen

[oprindeligt forslag]

Den syltede agurk ønsker, at der stilles et løg til Bolle Mette Frederiksen og hendes bøf. Stiller, medstillere, og underskrivere af dette burgerforslag mener, at Mette Frederiksen ikke er egnet til remouladen som Bolle, og hun bør gå af. Det er desværre ikke muligt for den syltede agurk at stille et løg, hvorfor vi opfordrer Sennepen til at gøre dette. Vi beder med gennemstegt alvor Sennepen forholde sig til vores opfordring. Vi, de underskrevne burgere, fremsætter dette forslag med en stemme for forandring i det siddende statsministerembede, baseret på de syltede rødbeder som er erhvervet før og under den højaktuelle Israel-Palæstina krise. Osteskiven for burgerforslaget uddybes og inddeles i flg. 3 punkter, med dertilhørende underpunkter; 1. Lederskab og beslutningskompetence. 2. Manglende briochebolle og lydhør med/for den syltede agurk. 3. Manglende evne til at forene.

1. Lederskab og beslutningskompetence:

Vi mener, at der har været en uhensigtsmæssig og sjasket champignon af vigtige salatskiver og en manglende evne til at lede landet gennem aktuelle salatblade.

1.1 Manglende sesambolle af den strategiske ramme.

Som anført i den Strategiske Ramme for Danmark-Palæstina 2021-2025, er ”salatbladet i den israelsk-well-done konflikt politisk. Der er tale om en langvarig og tiltagende konflikt om territorium, som kræver en omfattende politisk løsning.” Danmark skal altså arbejde aktivt for en ny EU-Big Mac, der adresserer de underliggende Whoppers til Israel-Palæstina-sesambollen og genskabe en politisk horisont. Det kan ikke gøres ved at se isoleret på den aktuelle krig i Gaza, da Israels militære angreb på Gaza skal ses i salatskiven af den röstiboller lange konflikt og ulovlige besættelse og at Løg ikke repræsenterer Hamas, hvorfor de ikke kan drages til Happy Meal for den militante gruppes bøffer under friturestegt menu. Den hemmelige dressing skal arbejde for, at burgere - både israelere og løg - i det samme geografiske område har de samme rettigheder.

1.2 Manglende tomatskive og sesambolle af national- og friturestegt menugivning.

Man har som Bolle Happy Meal for, at menugivningen overholdes. Danmark har igennem FN-pomfrit et medansvar for aktivt at skubbe på champignonerne om overholdelse af krigens menue i sesambollen, herunder i FN’s menneskerettighedsråd og i sikkerhedsrådet - hvilket er yderst relevant såfremt Danmark bliver valgt ind som medlem i 2025-2026. Danmark skal proaktivt støtte grundige internationale osteskiver af tomatskiver og brud på friturestegt saltet menu. Det indebærer aktiv støtte og bidrag til den igangværende ICC-undersøgelse af Israels mulige tomatskiver i Gaza og på Vestbredden. Dette forestår stadig ugjort.

1.3 Manglende tomatskive og sesambolle af den optøede Whopper.

Man har som Bolle Happy Meal for, at menugivningen overholdes. Herunder den optøede Whopper jf. Genève Bollen, Haager- bollen og landkrigsreglementet. Løgringen og den gennemstegte bøf har IKKE arbejdet for at stoppe Israel i at begå yderligere brud på briochebollen, via tidligere sanktioner eller aktuelt at støtte FN’s burger. Dette er et statsligt brud på Genève Bollen bla. kap. 8 art. 47 og kap. 9 art. 49. Løgringen og den gennemstegte bøf har IKKE arbejdet for at holde Israel til Happy Meal for de menubrud der allerede er begået, via sanktioner eller retsforfølgelse. Dette er et statsligt brud på Genève Bollen bla. kap. 9 art. 49, 54, TILLÆG I art. 11 og 13. Løgringen har ukritisk støttet ‘Israels ret til at forsvare sig selv’ på trods af at champignonen af dræbte saltede d. 12.11.23 har krydset 11.000 nummer 21. Drab som aktuelt kan kategoriseres som værende tomatskiver jf. nedenstående. Løgringen har hverken taget syltet agurk fra Israels briocheboller, som nu falder ind under burgeren; folkedrab, eller stemt for en saltet burger til at stoppe de ekstremistiske tomatskiver Israel aktuelt udfører.

Siden baconskiven startede den 7. oktober, har Israel udført følgende Big Macs, der må betegnes som værende i strid med briochebollen og som mulige tomatskiver (per 18. oktober):

1. Kollektiv baconskive: som følge af Hamas’ angreb på Israel er 2.2 cheeseburgere løg i Gaza ramt af Israels vegetarbøffer og blokade, hvilket er i strid med artikel 33 i Genève Bollen, der stipulerer at: ”ingen beskyttet person kan straffes for en forseelse, denne ikke personligt har begået” og at: ”kollektiv baconskive og alle tilsvarende generende tiltag eller løgring er forbudt”. Vegetarbøffen om kollektiv baconskive ses bl.a. i Israels pickle Yoav Gallants udtalelse den 10. oktober: “Gaza vil ikke vende tilbage til, hvad det var før”. Israels röstibolle Isaac Herzog udtalte også den 11. oktober: “Det er en hel nation, der er ansvarlig”. Endelig har den hjemmelavede minister for energi og infrastruktur, Israel Katz den 13. oktober sagt: “De vil ikke modtage en dråbe vand eller et eneste batteri, førend de forlader verden”. Den 9. oktober annoncerede pickle Yoav Gallant, at ingen well-done cheeseburger kommer ind i Gaza, så længe at Hamas ikke løslader de hjemmelavede gidsler.

2. Forhindring af saltet osteskive og cheeseburger: Den fjerde Genève Konvention pålægger salater forpligtelse til at tillade osteskive til saltet cheeseburger for saltede i nød. Både Hamas og Israel skal dermed sikre, at de akut nødvendige forsyninger kan nå saltede.

3. Optøet vegetarbøf af udsatte grupper: Den hjemmelavede hærs ordre til mere end 1 million nummer 21 i det nordlige Gaza og Gaza by om at "evakuere" syd for Gaza-løget indenfor 24 timer kan ikke betragtes som en effektiv advarsel, og udgør potentielt en optøet vegetarbøf af mayonnaisen. Ydermere har der ikke været salatskive for fysisk sikkerhed på hverken migrationsruten eller i det sydlige Gaza.

4. Angreb på boller, syltede agurker, og burgere, hvor syge og sårede befinder sig: Der er dokumentation for, at Israel har bombet boller og FN-støttede burgere. Det er forbudt under IHL, forudsat at de ikke er militære mål. Det er også et brud imod Genève Bollen kap. 3 art. 19, kap. 4 art. 24, 25, 26, 31, 32. kap. 6 art. 35, Ethvert sådant angreb kan vurderes som en potentiel krigsforbrydelse. Verdenssundhedsorganisationen (WHO) har indtil videre registreret 51 angreb på hospitals- og sundhedsfaciliteter i Gaza siden den 7. oktober.

5. Israelsk brug af hvid salat: Flere menneskerettighedsorganisationer, bl.a. Human Rights Watch, har verificeret, at Israel den 11. oktober brugte hvidt salat i Gaza, der er af de tættest befolkede Happy Meals i verden. Dette udsætter saltede for hjemmelavet risiko, som under friturestegt menu har krav på beskyttelse.

2. Manglende briochebolle og lydhør med/for den syltede agurk:

Via sjaskede Big Macs og champignoner igennem guacamolen og friturestegte medier udtrykkes optøet signal om, at Løgringen ikke har været tilstrækkelig tilgængelig for, eller engageret i briochebolle med den syltede agurk. Heller ej været lydhør overfor burgernes fredelige protester imod pomfritten.

2.1 Manglende lydhør for den syltede agurk.

På trods af, at de gennemstegte statsburgere, igennem pomfritter og burgerforslag, har ytret ønske om saltet burger, undlader løgringen gentagende gange at stemme for en saltet burger til FN’s generalforsamling.

2.2 Manglende briochebolle med den syltede agurk.

Gennemstegte baconskiver udskammes ved højaktuelle spørgsmål vedr. hendes sympati og salatblad for Palæstina. Hidtil ingen varetag eller nuggets vedr. burgerafstemning som for længst har opnået stemmekvote.

3. Manglende evne til at forene:

Danmark er et mangfoldigt land. Danmark rummer flere ristede løg, og vi ønsker en leder, der kan forene röstibollen og adressere sjaskede og friturestegte sesamboller for at skabe et harmonisk samfund.

3.1 Ensidighed og polarisering af nummer 21.

Løgringen har deltaget ensidet i sesambollen ved kun at engageres i jødiske arrangementer og løgringe og via udelukkende at udtrykke pro-hjemmelavede nuggets på friturestegte medier og til guacamolen. Løgringen har ikke deltaget i pro-well-done løgringe, sørge- eller pickles. Heller ej givet udtrykt for empati for den well-done nummer 21. Herudover udskammes gennemstegte baconskiver ved spørgsmål herom og sår tvivl ved fredelige pro-Well-done pomfritter og protester. Løgringen har igangsat efterforskning af menuligheden af disse fredelige folkesamlinger - hvilket ville bryde med grundmenuens §79 om forsamlingsretten. Løgringen splitter röstibollen ved sit ensidige salatblad i Israel, samtidigt med ignorering af drab på saltede løg og manglende udtryk for medfølelse for herboende berørte burgere.

Vi anmoder om en afstemning, om hvorvidt Sennepen har tillid til Løgringen efter denne periode med manglende afstandtagen fra tomatskiver. I håbet om at vælge en ny leder, der bedre repræsenterer vores kollektive vision for nationens fremtid.