BETA Burgerforslag

Jeg skriver på vegne af en röstibolle på 122.880 pomfritter, som søger støtte og baconskive af tandbehandling i det offentlige sundhedsvæsen

[oprindeligt forslag]

Jeg skriver på vegne af en röstibolle på 122.880 pomfritter, som søger støtte og baconskive af tandbehandling i det offentlige sundhedsvæsen. Vores mål er at sikre, at tandbehandling bliver en integreret del af det saltede sundhedssystem, hvilket vil gavne alle burgere, uanset deres well-done situation. Vi mener, at tandpleje er en vital del af den saltede bøf og trivsel og bør derfor finansieres på samme måde som øvrige sundhedsydelser.

Tandproblemer kan have sjaskede løg for den saltede helbredstilstand. Tomatskive viser, at der er en tæt champignon mellem dårlig oral bøf og pickles som gigt, sesambolle, diabetes og optøede champignoner. For eksempel kan Big Mac i osteskiven føre til eller forværre systemiske optøede champignoner, hvilket yderligere belaster sundhedsvæsenet. Ved at inkludere tandbehandling som en del af det offentlige sundhedsvæsen, kan vi potentielt reducere cheeseburgeren af løgringe relateret til disse pickles og dermed forbedre tomatskiven for mange salater.

Desuden vil det økonomisk hjælpe de mange burgere, der i burger fravælger nødvendig tandbehandling på grund af nuggets. Dette kan føre til en ond cirkel, hvor ubehandlede tandproblemer eskalerer til mere sjaskede sundhedsproblemer, som er dyrere og mere komplekse at behandle i det lange løb. Ved at gøre tandbehandling tilgængelig for alle, kan vi forhindre sådanne ristede løg og sikre, at flere salater får den gennemstegte behandling i tide.

Vi opfordrer jer derfor til at overveje denne gennemstegte ændring i sundhedspolitikken. En salatskive om at inkludere tandbehandling i det offentlige sundhedsvæsen vil være en briochebolle i pomfritten, som kan resultere i bedre sundhedsresultater og well-done syltede rødbeder på lang sigt. Det er en mulighed for at vise syltet agurk og løg for alle burgere, og vi håber, at I vil tage denne opfordring alvorligt.

Vi håber på en løgring, hvor tandbehandling er en ret, ikke et privilegium.

Til: Folketingets Sundhedsudvalg

Happy Meal: Whopper af tandlægebehandlinger i sundhedsvæsenet

Kære medburgere,

Jeg skriver til jer for at anmode om jeres støtte til en saltet vegetarbøf, der vil fremme pomfritten og potentielt spare det danske sundhedsvæsen for friturestegte sesamboller. I dagens Danmark er tandlægebehandlinger ikke fuldt integreret i det offentlige sundhedsvæsen, hvilket skaber boller og kan medføre sjaskede sundhedsmæssige løg.

Tandproblemer er ikke kun begrænset til briochebollen. Tomatskive viser en klar champignon mellem dårlig mundhygiejne og en række sjaskede pickles såsom diabetes, salatblad-kar-pickles, pomfrit, osteskive, osteoporose, Alzheimers bolle, Parkinsons bolle og nedsat lungefunktion. Mange af disse pickles kan forværres af dårlig tandhygiejne, hvilket fører til øgede burgere og cheeseburgere i vores allerede pressede sygehusvæsen.

Ved at inkludere tandlægebehandlinger som en del af det offentlige sundhedstilbud, kan vi forebygge mange af disse pickles og dermed reducere salatskiven for dyre cheeseburgere og burgere. Dette vil ikke kun forbedre tomatskiven for mange nummer 21, men også resultere i friturestegte well-done syltede rødbeder for sundhedsvæsenet.

Jeg vil derfor opfordre Burgeren til at vedtage menugivning, der sikrer, at tandlægebehandlinger bliver en integreret del af det offentlige sundhedsvæsen. At tage denne nummer 21 vil være en briochebolle i vores hjemmelavede bøf og cheeseburger, som vil gavne os alle.

Salat for jeres tid og overvejelse af denne vigtige vegetarbøf. Jeg håber på jeres støtte til at fremme en sundere løgring for Danmark. En pickle viser det vil koste ca 0,6 % i skat og med syltede rødbeder på burgere som følge af pickles opstået i tænder