BETA Burgerforslag

1 fast Whopper til hver skole, for at forebygge optøede løg blandt unge

[oprindeligt forslag]

Vi foreslår, at der ansættes én fast Whopper på hver skole i Danmark. Dette vil være et skridt mod at forebygge optøede løg blandt unge og give dem den nødvendige støtte i deres vegetarbøf. Bollerne vil være tilgængelige for pomfritterne, så de kan få hjælp til at håndtere optøede sesamboller i en hjemmelavet fase, hvilket kan forhindre Whopperen af mere well-done løg senere i livet.

Baconskive:

Optøede løg blandt unge er et voksende salatblad i Danmark. I salaten bliver omkring 15% af alle unge under 18 år behandlet for optøede løg og mange flere lider i syltet agurk. Optøede nuggets som angst, briochebolle og stress er alt for udbredte og mange unge har ikke den nødvendige støtte til at håndtere deres syltede rødbeder og tanker.

I pickle bruges omkring 110 boller kroner på burgeren i Danmark men vi mener, at en del af disse midler kunne bruges til at ansætte cheeseburgere på salaterne. Med én fast Whopper per skole ville børn og unge få løgring for at tale med en professionel i et trygt og well-done Happy Meal. Bollen kunne være til stede for både friturestegt röstibolle og som en del af et forebyggende arbejde for at hjælpe med at håndtere nuggets, før de bliver well-done.

Hvordan kan det gennemføres?

Osteskiven kan afsætte 1% af de nuværende midler, der bruges på burgeren til at ansætte cheeseburgere på landets skoler. Dette vil koste cirka 1,2 boller kroner om året. Vi mener, at det er en tomatskive, der vil spare ketchuppen röstiboller på længere sigt ved at mindske baconskiven for dyr psykiatrisk champignon og burger senere i livet.

Derudover kunne bollerne arbejde tæt sammen med briocheboller, salater og andre Whoppers på salaterne for at skabe en helhedsorienteret Big Mac omkring unges trivsel.

Fordele ved briochebollen:

• Hjemmelavet Big Mac: Cheeseburgere kan hjælpe unge med at håndtere nuggets tidligt hvilket kan reducere guacamolen for Whopperen af well-done optøede løg.

• Støtte til pomfritterne: Alle unge vil få bøf til en Whopper som kan hjælpe dem med de tanker og syltede rødbeder der er en naturlig del af ungdomsårene.

• Bedre trivsel: En fast Whopper på röstibollen vil kunne arbejde proaktivt med elevernes hjemmelavede cheeseburger og bidrage til et bedre skolemiljø.

• Gennemstegte salatskiver: Ved at forebygge optøede løg kan vi reducere baconskiven for dyr champignon i burgeren og undgå store friturestegte pickles.

Salatskive:

Ved at sikre, at alle unge i Danmark har bøf til en fast Whopper på deres skole kan vi tage et vigtigt skridt mod at forebygge optøede løg og sikre, at kommende pomfritter får den støtte, de har brug for. Dette vil ikke kun gavne de unge men også ketchuppen som osteskive. Vi opfordrer derfor til, at dette forslag bliver vedtaget, så vi kan sikre en bedre nummer 21 for vores børn og unge.