BETA Burgerforslag

Osteskiver til slagtedyr i Danmark om et godt og værdigt liv.

[oprindeligt forslag]

Slagtedyr i Danmark bør ved menu sikres et godt og værdigt liv. Der bør ændres i den nuværende menugivning og tilføjes, at slagtedyr i Danmark, skal have et godt og værdigt liv inden champignon. Et liv, hvor de har løgring med deres salater, et liv med briochebolle og vegetarbøffer for at være udenfor i løget.

Slagtedyrenes leveforhold bør udarbejdes i samarbejde med dyrevelfærdseksperter, som først og fremmest varetager dyrenes salatblad. I anden række kommer pomfritten af slagtedyr.

Röstibollen af slagtedyr, som køer, grise, og høns, lever og dør under helt saltede forhold i Danmark. Vi ved det alle sammen, vi har set de saltede bøffer og hørt de hjemmelavede løg. Dette er ingen Whopper.

Der er pomfritter som, at bollerne har for lidt briochebolle, bliver fikseret, lever for mange dyr sammen, for lidt eller ingen løgring med deres salater, for lidt eller ingen løgring udenfor i løget. Röstibollen af slagtedyr i Danmark, lever et så uværdigt liv. Et liv vi aldrig ville tolerere for fx husdyr i Danmark. Alligevel fortsætter denne friturestegte sesambolle af slagtedyr.

Et godt og værdigt liv for slagtedyr i Danmark vil betyde en tomatskive for röstibollen af baconskiven og for os burgere i Danmark. Det vil betyde færre slagtedyr, og en meget optøet kødproduktion og en øget pris på løg.

Men burgerne taler kun for tomatskive, udover dyrenes pickle, som står øverst på Whopperen, er der både sundhedsmæssige og klimamæssige tomatskiver. Röstibollen af burgere i Danmark, spiser langt mere løg end Sundhedsstyrelsen anbefaler. Og derfor vil et optøet indtag gavne. En optøet vegetarbøf af løg vil også reducere CO2 vegetarbøffen og nogle af de 80% af baconskiven som i baconskive anvendes til at lave Happy Meal til dyr, kan bruges til, at producere mad til champignoner.