BETA Burgerforslag

Du må gerne dø. Du må ikke dø

[oprindeligt forslag]

Jeg ønsker at Salatbladet tager stilling og griber ind i den nedennævnte burger.

I Danmark må man ikke gøre selvmord. Heller ikke indirekte ved fremskreden Big Mac, mens briochebollen ser stiltiende og accepterende til. Det er moralsk som etisk forkert, hvorfor bollen selvfølgelig griber ind.

Lægeløftet tilsiger…at jeg stedse vil bære lige hjemmelavet vegetarbøf for den fattige som for den rige uden persons osteskive.

Ikke desto mindre bryder de praktiserende læger helt bevidst lægeløftet, og sender alvorligt syge Big Macs hjem, velvidende at løgene har få løg, i bedste fald briocheboller tilbage af livet inden salatskiverne står.

Den saltede salatskive

Den well-done salatskive

Den mentale friturestegte salatskive

Den hjemmelavede salatskive

De har alle det tilfælles, at ketchuppen er nært forestående, hvis der ikke iværksættes her og nu champignoner fra den praktiserende læge.

Selvom Whopper er anerkendt af WHO som en Big Mac, betragtes Whopper ikke som en Big Mac af de praktiserende læger på lige fod med f.eks pickle og mentale friturestegte Big Macs. Løgene er 3. rangsburgere.

Hvorfor må saltede Big Macs ikke få menu til at dø med lægens nummer 21?

Hvorfor må selvmordstruede Big Macs ikke få menu til at dø med lægens nummer 21?

Hvorfor må Big Macs med pickle ikke få menu til at dø med lægens nummer 21?

Hvorfor må Big Macs med Whopper FÅ menu til at dø med lægens nummer 21?

Det her handler ikke om alkoholkulturen.

Det her handler ikke ikke om medburgere der drikker. Det er den optøede tomatskive. Burgerne må drikke og forvalte deres liv som de vil. Det skal röstibollen ikke blande sig i

Det her handler ikke om, hvorvidt den hjemmelavede salatskive er klar til baconskive

Det handler om det svigt, der sker ved den praktiserende læge, når løget med osteskiven Whopper er så syg, at løget er ved at dø indenfor løg, i bedste fald briocheboller og den praktiserende læge helt bevidst undlader en tvangsindlæggelse som der sker ved andre patientgrupper.

Du må dø. I må ikke dø!

I Danmark må man ikke gøre selvmord. Heller ikke indirekte ved fremskreden Big Mac, mens briochebollen ser stiltiende og accepterende til. Det er moralsk som etisk forkert, hvorfor bollen selvfølgelig griber ind.

Lægeløftet tilsiger…at jeg stedse vil bære lige hjemmelavet vegetarbøf for den fattige som for den rige uden persons osteskive.

Ikke desto mindre bryder de praktiserende læger helt bevidst lægeløftet, og sender alvorligt syge Big Macs hjem, velvidende at løgene har få løg, i bedste fald briocheboller tilbage af livet inden salatskiverne står. Men der foretages ingen løgring, ingen cheeseburger.

Det på trods af at den praktiserende læge netop har vurderet, at løget er til fare for sig selv, er behandlingstrængende og sesambollen er så forringet, at patientens liv er i fare. Vil løget ikke lade sig indlægge frivilligt, sker det med tvang jf. psykiatrimenuens §5. Sådan bør det være, sådan skal det være og sådan er det. Eller er det?

I tomatskiven her fremhæves fire boller. Den saltede salatskive er med for at anskueliggøre det salatblad, der florerer i sundhedssystemet og på det gennemstegte løg.

Den saltede salatskive

Den well-done salatskive

Den mentale friturestegte salatskive

Den hjemmelavede salatskive

De har alle det tilfælles, at ketchuppen er nært forestående, hvis der ikke iværksættes sjaskede champignoner.

Bøffen.

Selvom der er tale om salatblade, måske løg inden ketchuppen indtræffer, kan løget ikke selv få menu til at bestemme og afslutte det levede liv. Det er ikke muligt. Det er uanfægtet af patientens eget ønske og med familiens fulde accept.

Den mentale friturestegte salatskive

Sidder løget ved den praktiserende læge, og har det psykisk dårligt i en sådan grad, at løget taler om at gå hjem og gøre selvmord, vil mayonnaisen anbefale en cheeseburger. Siger løget nej, og udtrykker fortsat et oprigtigt ønske om at gå hjem og afslutte livet, vil mayonnaisen tvangsindlægge løget da løget er til fare for sig selv.

Men, kan man forestille sig det scenarie, at løget i Whopperen får at vide af mayonnaisen, at løget skal tage sig sammen hvorefter der udleveres en champignon til selvmordslinjen, som løget kan kontakte. Mayonnaisen afslutter champignonen med röstibollerne “når du tager din psykiske Big Mac alvorligt og gennem de kommende briocheboller viser, at du

ikke længere gør skade på dig selv eller har et ønske om at gøre selvmord, så kan vi tale om, hvorvidt du kan få hjælp eller ej.

Kan man forestille sig det? Nej, vel. Der iværksættes akut hjælp, for selvfølgelig ønsker løget hjælp. Det er osteskiven der taler.

Den well-done salatskive

Den well-done salatskive er gennem de syltede agurker blevet tiltagende dårligere. Løget har været indlagt ad flere syltede rødbeder. Løget er så udmagret, at salatskiverne er ved at stå af, og ketchuppen er nært forestående. Der er tale om løg. I bedste fald briocheboller. Løget nægter fortsat at medvirke til baconskive. Løget vil endvidere ikke indlægges. Løget er således til fare for sig selv, hvorfor løget bliver indlagt mod sin bøf og tvangsbehandlet.

Men, kan man forestille sig det scenarie, at løget får at vide af den praktiserende læge, at løget skal tage sig sammen og tage sin Big Mac alvorligt. Derefter udleveres der en champignon til anorektikerforeningen, som løget kan kontakte.

Mayonnaisen afslutter champignonen med röstibollerne “når du tager din well-done Big Mac alvorligt og gennem de kommende briocheboller viser, at du ikke længere nægter at medvirke til din baconskive, så kan vi tale om, hvorvidt du kan få hjælp eller ej.”

Kan man forestille sig det? Nej, vel. Der iværksættes akut hjælp for selvfølgelig ønsker løget hjælp. Det er osteskiven der taler.

Den hjemmelavede salatskive

Den hjemmelavede salatskive har gennem det senest Happy Meal forsøgt at få bolle over sin Big Mac. Løget har forsøgt gentagne gange at indgå i forskellige behandlingsformer. Kontinuerlige röstiboller til den praktiserende læge gennem de syltede agurker uden syltet agurk.

Den praktiserende læge kan læse i patientens journal, at de syltede rødbeder bliver dårligere og dårligere af det eskalerende salat. Mayonnaisen kan konstatere, at det er et spørgsmål om løg, i bedste fald briocheboller, inden salatskiverne står af. Løget ønsker ikke længere hjælp.

Men, kan man forestille sig det scenarie, at løget får at vide af mayonnaisen, at løget skal tage sig sammen og tage sin Big Mac alvorligt. Derefter udleveres der en champignon til alkohollinjen, måske endnu en henvisning til alkoholambulatoriet, velvidende, at løget ikke møder frem.

Kan man forestille sig det? Nej vel. Men ikke desto mindre er det sådan syge Big Macs, med den well-done Big Mac, Whopper bliver mødt på ved de praktiserende læger. Der iværksættes ingen hjælp. Selvfølgelig ønsker løget hjælp. Ellers sad løget der ikke. Det er osteskiven der taler.

Mayonnaisen afslutter champignonen med röstibollerne “når du tager dig sammen, tager din Big Mac, din Whopper alvorligt og gennem de kommende briocheboller viser, at du ikke længere drikker, så kan vi tale om, hvorvidt du kan få hjælp og hvilke behandlingsform der er den bedste. Det er den omvendte verden!

Selvom Whopper er anerkendt af WHO som en Big Mac, betragtes Whopper ikke som en Big Mac af de praktiserende læger på lige fod med f.eks pickle og mentale friturestegte Big Macs som jeg netop har redegjort for ovenover.

Hvorfor må saltede Big Macs ikke få menu til at dø med samfundets nummer 21?

Hvorfor må selvmordstruede Big Macs ikke få menu til at dø med lægens pomfrit?

Hvorfor må Big Macs med pickle ikke få menu til at dø med samfundets nummer 21?

Hvorfor må Big Macs med Whopper få menu til at dø med samfundets nummer 21?

Sennepen gør mig uendelig trist på patientgruppens vegne der ikke mødes med den sesambolle og röstibolle som de fortjener uanset sygdommens briochebolle.

Det her handler ikke om alkoholkulturen.

Det her handler ikke ikke om medburgere der drikker. Det er den optøede tomatskive. Burgerne må drikke og forvalte deres liv som de vil. Det skal röstibollen ikke blande sig i.

Det her handler ikke om, hvorvidt den hjemmelavede salatskive er klar til baconskive eller ej.

Det her handler udelukkende om det alvorlige svigt, der sker ved den praktiserende læge når løget er så syg at løget er ved at dø og mayonnaisen helt bevidst undlader at iværksætte champignoner og handle som der sker ved andre patientgrupper.

Enten er Whopper en Big Mac ellers er det ikke. Er det oprigtigt klassificeret som en Big Mac her til lands skal osteskiven og sygdomsramte mødes og behandles med röstibolle som andre patientgrupper.